Dżem truskawkowy z tym dodatkiem jest tak pyszny, że nie będziesz spać po nocach. Uważaj, bo sezon się kończy

Dżem truskawkowy - przepis, który dziś ci zaprezentujemy, śmiało może nosić miano króla wśród owocowych smarowideł. Jest pyszny, gęsty, ma rubinowy kolor, a swój niepowtarzalny smak zawdzięcza dodatkowi, który właśnie kwitnie. Jeśli jednak chcesz zdążyć zrobić dżem swojego życia, lepiej się pospiesz - kwiaty czarnego bzu szybko przekwitają.

Więcej przepisów na przetwory z owoców znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Ceny truskawek na szczęście powoli spadają, dlatego możemy z nimi figlować i majsterkować bez obaw, że zbankrutujemy. Dziś mamy dla was przepis na dżem z truskawek z kwiatami czarnego bzu (które, jak sama nazwa wskazuje, są białe), w którym zakochasz się od pierwszej łyżeczki. Naprawdę, niż pyszniejszego do naleśników, tostów i kanapek nie istnieje. 

Najlepszy przepis na dżem truskawkowy

Składniki:

  • ok. 1,5 kg dojrzałych, soczystych truskawek
  • 10-15 baldachów kwiatów czarnego bzu
  • 250 g cukru żelującego 2:1
  • opcjonalnie sok wyciśnięty z połowy cytryny

Sposób wykonania:

  1. Truskawki dokładnie oczyść i oderwij szypułki. Od gałązek oderwij kwiatki czarnego bzu i również możliwie jak najdokładniej pozbaw ich szypułek. Jeśli jednak zostanie kilka cienkich łodyżek, nie przejmuj się - nie wpłyną na smak. 
  2. Oczyszczone truskawki pokrój w kostkę i przełóż do garnka z grubym dnem. Następnie zasyp je cukrem i wymieszaj, by owoce puściły sok. 
  3. Po kilku godzinach zacznij podgrzewać truskawki na wolnym ogniu. Dodaj kwiaty czarnego bzu sok z cytryny, jeśli go używasz. 
  4. Dżem gotuj na wolnym ogniu, cały czas mieszając, a kiedy owoce się całkowicie rozpadną i konsystencja stanie się gęsta, przełóż dżem do wyparzonych słoiczków i szczelnie zakręć. 
  5. Słoiczki przewróć denkami do góry, by zakrętki się zassały. Następnie przykryj je ciepłym kocem i pozostaw do całkowitego ostygnięcia. 

Wskazówka: Kwiaty czarnego bzu najlepiej zrywać rano w słoneczny dzień. Za ich wyjątkowy smak odpowiada pyłek kwiatowy, a deszcz i wilgoć sprawiają, że jest go mniej. 

Więcej o: