Więcej przepisów na ogórki znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Ogórki małosolne to chyba najlepsza rzecz, jaką może ofiarować nam lato. Przepis nikomu nie powinien sprawiać problemu, ale pewnie większość zastanawia się, jak zrobić je perfekcyjnie. Nie jest niczym nowym, że podstawą idealnego smaku ogórków małosolnych, jest właśnie sól. Ile dodać soli do ogórków małosolnych? Cóż, nie będę się na d tym rozwodzić, ponieważ chyba nie ma łatwiejszej proporcji do zapamiętania: na jeden litr wody - jedna pełna łyżka soli kamiennej. Koniec i kropka.
Jak zrobić ogórki małosolne? Ten przepis jest najlepszy
Składniki:
- ok. 1 kg niewielkich gruntowych ogórków
- solanka (nie wiem, ile będzie potrzeba, przyjmijmy więc, że zużyjesz 3 litry. Na jeden litr wody zawsze przypada jedna łyżka soli)
- 15 cm korzenia chrzanu pokrojonego na kawałki
- 5 zgniecionych ząbków czosnku
- 3 gałązki kopru z baldachem
- opcjonalnie kilka listków dębu lub czarnej porzeczki
Sposób wykonania:
- Ogórki włóż do miski z zimną wodą i namocz je, a następnie dokładnie umyj i odetnij końcówki. Możesz również zrobić niewielkie nacięcie wzdłuż każdego ogórka, dzięki temu szybciej będą gotowe.
- Przygotuj solankę. W trzech litrach wody rozpuść trzy łyżki soli, zagotuj i pozostaw, by solanka ostygła.
- Na dno dużego słoja lub kamionki włóż zgniecione ząbki czosnku, kawałki chrzanu i liście dębu lub porzeczki, jeśli używasz. Następnie dodaj ogórki i zalej zalewą tak, by przykrywała ogórki w całości.
- Na wierzchu słoja połóż gałązki kopru, słoik przykryj gazą, a jeśli używasz kamionki, otwór dodatkowo możesz obciążyć np. talerzem i słoikiem wody.
Tak przygotowane ogórki małosolne odłóż na 2-3 dni w miejsce, gdzie panuje temperatura pokojowa. Po dwóch dniach możesz już ich spróbować. Jeśli uważasz, że potrzebują jeszcze więcej "mocy", daj im jeszcze trochę czasu.