Magda Gessler to niekwestionowany autorytet zarówno dla kucharzy zawodowych, jak i amatorów gotowania oraz dla restauratorów. Dziś mamy dla was najlepsze przepisy Magdy Gessler, którymi uratowała niejedną restaurację podczas emisji programu "Kuchenne rewolucje". Dowiecie się, jaki jest sekret idealnych naleśników, co jest ważne podczas robienia kopytek i jaka przyprawa robi świetną robotę w rosole.
Więcej kulinarnych ciekawostek i przepisów znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl
REKLAMA
Zobacz wideo
Magda Gessler jako gospodyni programu "Kuchenne rewolucje" nie raz i nie dwa udowodniła, że kulinarny sukces opiera się na prostocie i składnikach najlepszej jakości. Dziś jednak nie będziemy cudować i pokażemy wam najlepsze i najprostsze przepisy Magdy Gessler. Będzie klasycznie i po polsku, a dzięki tym przepisom zamienisz swoją kuchnię w restaurację z prawdziwego zdarzenia.
Najlepsze przepisy Magdy Gessler - klasycznie i z klasą
Naleśniki Magdy Gessler - gładkie i jędrne
Składniki:
2 szklanki mąki pszennej
1,5 szklanki wody gazowanej
1,5 szklanki mleka
2 jajka
szczypta soli
dodatkowo: 2-3 łyżki roztopionego masła lub oleju
Sposób wykonania:
Do miski wbij jajka i ubij je ze szczyptą soli. Następnie dodaj mleko i wodę gazowaną i ponownie wymieszaj.
Dodaj przesianą mąkę i odrobinę płynnego masła. Ponownie zmiksuj. Idealne ciasto na naleśniki powinno być dość rzadkie, powinno swobodnie spływać z łyżki, ale pokrywać ją w całości.
Miskę z ciastem odłóż na kilkanaście minut, by odpoczęło.
Przygotuj patelnię i mocno ją rozgrzej. Za pomocą chochelki nakładaj na nią porcje ciasta na naleśniki i smaż na złoty kolor z obu stron. Podawaj z ulubionymi dodatkami.
Tak przygotowane naleśniki są jędrne i elastyczne, zatem będą wspaniałe do krokietów i zapiekania.
Najlepsze ciasto na pierogi Magdy Gessler. To tylko trzy składniki
500 g mąki pszennej
200 ml bardzo gorącej wody
odrobina miałkiej soli
Sposób wykonania:
Przygotuj stolnicę i przesiej na nią mąkę wymieszaną z solą. Następnie wlej połowę wody i zacznij mieszać łyżką, by się nie poparzyć.
Zacznij energicznie zagniatać ciasto, stopniowo dodając resztę wody. Zagniata do momentu, aż stanie się gładkie i elastyczne.
Gotowe ciasto owiń ściereczką i odstaw na kilka minut w ciepłe miejsce.
Kiedy ciasto na pierogi "odpocznie", podziel je na części i cienko rozwałkuj na stolnicy podsypanej mąką.
Z ciasta wycinaj krążki, na każdym połóż porcję ulubionego farszu i szczelnie zalep końce, tworząc ozdobną falbankę.
Wrzucaj na osolony wrzątek i gotuj 3 minuty od wypłynięcia.
Ten przepis sprawdzi się w pierogach na słono, np. ruskich lub z mięsem, ale także tych na słodko, z serem, truskawkami czy jagodami.
Kopytka Magdy Gesller - mięciuteńkie i sprężyste
Składniki:
1,5 kg ziemniaków mączystej odmiany
200 g mąki pszennej
1 łyżka mąki ziemniaczanej
2 jajka
sól do smaku
Sposób wykonania:
Ziemniaki obierz i ugotuj w lekko osolonej wodzie. Następnie ostudź i przeciśnij przez praskę lub zmiel w maszynce.
Do ziemniaków wbij jajka, dodaj mąkę pszenną i zacznij energicznie zagniatać. Jeśli konsystencja ciasta jest zbyt luźna, dodaj łyżkę mąki ziemniaczanej.
Kiedy ciasto będzie już gładkie i przestanie się kleić do rąk, wyjmij je na stolnicę podsypaną mąką i podziel na części. Z każdej z nich uformuj rulon o średnicy ok. 3 cm i za pomocą ostrego noża wycinaj kluseczki w kształcie rombów.
Kopytka wrzucaj na osolony wrzątek z dodatkiem oleju i gotuj przez 3 minuty od momentu wypłynięcia.
Takie kopytka będą wymarzonym dodatkiem do sosów grzybowych i sztuki mięsa. Możesz podawać je także na słodko ze śmietaną i musem truskawkowym lub delikatnie oprószone cynamonem.
Rosół Magdy Gessler - ważne jest konkretne mięso i kontrowersyjna przyprawa
Składniki:
1 wiejska kura rosołowa
500 g wołowiny rosołowej (najlepiej sprawdzi się szponder)
6 marchewek i 6 pietruszek
2 cebule
1 por
1 seler
ćwierć główki włoskiej kapusty
pęczek natki pietruszki
2 łyżki posiekanego lubczyku
1 łyżka pieprzu ziarnistego
5 kulek ziela angielskiego
5 listków laurowych
5 goździków
sól
Sposób wykonania:
Mięso poporcjuj i włóż do garnka. Dodaj obraną i pokrojoną włoszczyznę oraz opaloną cebulę. Całość zalej trzema litrami zimnej wody. Dodaj ziele angielskie, liście laurowe, pieprz i goździki.
Garnek wstaw na palnik i zagotuj. Następnie zmniejsz moc palnika do minimum i gotuj przez ok. 3 godziny. Kiedy na wierzchy zacznie zbierać się szum, usuń go za pomocą sitka lub łyżki cedzakowej.
Dodaj natkę pietruszki i lubczyk. Gotuj kolejne pół godziny, a tuż przed końcem gotowania dopraw solą do smaku.
Warzywa i mięso wyjmij z garnka i przecedź przez drobne sitko, by zachować rosół na dłużej (warzywa pozostawione w rosole sprawią, że szybciej skwaśnieje).
Tak przygotowany rosół możesz podawać w swój ulubiony sposób - z makaronem i kawałkami marchewki lub na przykład z kołdunami z mięsem. Niech was jednak nie dziwi obecność goździków w przepisie - pasują one nie tylko do syropów i dżemów.
Placki ziemniaczane Magdy Gessler. Bez śmietany ani rusz
Składniki:
1 kg ziemniaków
2 niewielkie białe cebule
2 ząbki czosnku
2 jajka
2-3 łyżki mąki pszennej
1 solidna łyżka kwaśnej śmietany
sól i pieprz do smaku
olej lub smalec do smażenia
opcjonalnie łyżka octu
Sposób wykonania:
Ziemniaki obierz i zetrzyj na tarce o najdrobniejszych oczkach. Następnie odciśnij nadmiar płynu, ale go nie wylewaj - przelej do miski i poczeka, aż wytrąci się skrobia. Dodaj ją do masy ziemniaczanej podobnie jak startą cebulę i czosnek.
Do ziemniaków wbij jajka, dodaj mąkę i śmietanę oraz pieprz i sól do smaku. Żeby mieć pewność, że placki ziemniaczane nie będą chłonęły tłuszczu ze smażenia, do masy dodaj łyżkę octu.
Na patelni porządnie rozgrzej tłuszcz. Tłuszczu powinno być dość sporo, natomiast moc palnika nie powinna być za duża. Za pomocą chochelki lub głębokiej łyżki nakładaj porcje ciasta na placki ziemniaczane i smaż je na złoty kolor.
Tak przygotowane placki ziemniaczane są złote i chrupiące. Będą smakować idealnie w każdej postaci, podane jedynie z cukrem lub solą, ale także jako dodatek do gulaszu lub sosu grzybowego. Dodatek śmietany was zastanawia? Nie tylko wpływa na smak, ale także sprawia, że masa nie ściemnieje.