Większość z nas nie umie wyobrazić sobie gotowania bez czosnku. To niewielkie warzywo dodaje charakterystycznego aromatu wielu potrawom, nadaje się też doskonale do sosów i jako dodatek do oliwy. Wiele osób lubi jeść czosnek bezpośrednio na kanapce, co zresztą jest bardzo zdrowe i polecane przez lekarzy. Jest jednak pewien haczyk. Pewna niewielka część w ząbkach czosnku może niekorzystnie wpłynąć na nasz układ pokarmowy. Lepiej ich unikać i pozbywać się w trakcie obierania. Więcej wartościowych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Czy kiedykolwiek po zjedzeniu czosnku borykałeś się z bolesnymi wzdęciami, a nawet nudnościami? Być może, zamiast tego musiałeś walczyć z uporczywą zgagą? Niestety zdarza się, że czosnek powoduje kłopoty trawienne, a układ pokarmowy zaczyna sprawiać problemy. Nie jest to jednak powód do całkowitej rezygnacji z jedzenia czosnku. Winna jest jedna, mała część, której zwykle nie pozbywamy się podczas obierania tego aromatycznego warzywa. Co jest przyczyną tych wszystkich dolegliwości? Otóż mało kto spodziewa się, że niewielki kiełek w środku czosnku może być takim "rozrabiaką". Jest on dla ludzi ciężkostrawny, o czym powiedziała również dietetyczka, działająca prężnie na TikToku, Anastazja Stekla.
Jak się okazuje, to właśnie ta część odpowiadać może za powstawanie większej ilości gazów. Jeśli więc nie chcemy rezygnować z czosnku w diecie, warto podczas obierania przekrawać wszystkie ząbki wzdłuż i wydłubywać z nich środek. Nie ma co się martwić, ponieważ czosnek nie straci swojego mocnego smaku i aromatu, a my będziemy mieć pewność, że dodanie go do posiłku nie poskutkuje przykrymi dolegliwościami trawiennymi.
Skoro mała część czosnku może powodować wzdęcia i bóle brzucha, to czy aby na pewno warto włączać czosnek do codziennej diety? Co do tego lekarze nie mają żadnych wątpliwości. Właściwości zdrowotne czosnku są na tyle silne, że nazywa się go naturalnym antybiotykiem. Substancje zawarte w warzywie wykazują silne działanie bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Dodatkowo wzmacnia odporność organizmu i jest polecany w diecie osób, które borykają się z nawracającymi stanami zapalnymi. Poza tym czosnek:
Nie warto więc eliminować go z diety tak długo, jak nie ma wyraźnych przeciwwskazań wobec spożywania go na co dzień. Jeśli obawiamy się nadmiernych gazów i wzdęć, wystarczy pozbyć się środkowej części z ząbków czosnkowych. Z tym prostym trikiem możemy dalej cieszyć się obłędnym smakiem czosnku, oraz jego właściwościami, a o bólach brzucha zapomnimy w mgnieniu oka.