Staropolski przepis na ogórki kiszone. Tego smaku nie da się podrobić, bo przechodzi "z dziada pradziada"

Trudno wyobrazić sobie polską kuchnię bez ogórków, zwłaszcza kiszonych. Każda rodzina ma swój sprawdzony przepis, który zapewnia wyjątkowy smak. Dziś przychodzimy z wiekową recepturą, o której mało kto już pamięta. A szkoda, bo przetwory wychodzą pyszne! Sekretem są odpowiednie składniki.

Lipiec oraz sierpień to najlepsze miesiące na robienie przetworów. Zbieramy wtedy plony rolne - warzywa i owoce. W tym czasie warto nie tylko robić dżemy, kompoty czy nalewki. To również idealny moment na kiszenie ogórków. Co zrobić, żeby smakowały najlepiej? O tym przepisie mogliście jeszcze nie słyszeć!

Zobacz wideo Pikle z awokado. Przepis na wspaniałą przystawkę w słoiku

Ogórki kiszone. Wyjątkowa receptura przekazywana z pokolenia na pokolenie

Ogórki to jedne z najpopularniejszych przekąsek w Polsce. Chętnie kładziemy je na kanapki lub zajadamy się nimi bezpośrednio po wyjęciu ze słoika. Soczyste, kruche ogórki o specyficznym, niepodrabialnym smaku mają swój urok. Kiedy po kilku tygodniach czy miesiącach od ukiszenia otwieramy w końcu słoik, liczymy, że warzywa okażą się pyszne. Dziś przychodzimy z propozycją urozmaicenia ich smaku. Wystarczy, że przygotujesz zawczasu kilka istotnych składników.

Składniki:

  • 2 kg ogórków gruntowych,
  • 2 l wody,
  • duży korzeń chrzanu,
  • kilka gałązek kopru z baldachem,
  • ziarna gorczycy,
  • ząbki czosnku,
  • 4 łyżki soli,
  • liście dębu,
  • liście wiśni.

Staropolskie ogórki kiszone. Sposób przygotowania

Ogórki oczyść i włóż do miski z zimną wodą. W międzyczasie wyparz i osusz słoiki, a następnie umieść w nich preferowaną liczbę ząbków czosnku, ziarna gorczycy, chrzan i koper. Kluczowym składnikiem, który nada ogórkom oryginalnego, intensywnego smaku są liście dębu i wiśni. Dokładnie je umyj, a potem umieść w słoikach. 

W słoikach umieść ogórki. Najlepiej, by były małe i średnie, w ten sposób nie będzie problemu ze zmieszczeniem ich. Wodę zagotuj z solą, a następnie wlej ją po równo do słoików. Poczekaj jednak, aby ostygła. Pod żadnym pozorem nie zalewaj ogórków gorącą solanką! Kiedy wszystkie składniki będą już w szklanych pojemnikach, dokładnie zakręć ich wieczka. Odstaw je w chłodne, zacienione miejsce (np. do piwnicy), a po kilku tygodniach dniach czeka cię istna ogórkowa uczta! Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.