Lipiec oraz sierpień to najlepsze miesiące na robienie przetworów. Zbieramy wtedy plony rolne - warzywa i owoce. W tym czasie warto nie tylko robić dżemy, kompoty czy nalewki. To również idealny moment na kiszenie ogórków. Co zrobić, żeby smakowały najlepiej? O tym przepisie mogliście jeszcze nie słyszeć!
Ogórki to jedne z najpopularniejszych przekąsek w Polsce. Chętnie kładziemy je na kanapki lub zajadamy się nimi bezpośrednio po wyjęciu ze słoika. Soczyste, kruche ogórki o specyficznym, niepodrabialnym smaku mają swój urok. Kiedy po kilku tygodniach czy miesiącach od ukiszenia otwieramy w końcu słoik, liczymy, że warzywa okażą się pyszne. Dziś przychodzimy z propozycją urozmaicenia ich smaku. Wystarczy, że przygotujesz zawczasu kilka istotnych składników.
Składniki:
Ogórki oczyść i włóż do miski z zimną wodą. W międzyczasie wyparz i osusz słoiki, a następnie umieść w nich preferowaną liczbę ząbków czosnku, ziarna gorczycy, chrzan i koper. Kluczowym składnikiem, który nada ogórkom oryginalnego, intensywnego smaku są liście dębu i wiśni. Dokładnie je umyj, a potem umieść w słoikach.
W słoikach umieść ogórki. Najlepiej, by były małe i średnie, w ten sposób nie będzie problemu ze zmieszczeniem ich. Wodę zagotuj z solą, a następnie wlej ją po równo do słoików. Poczekaj jednak, aby ostygła. Pod żadnym pozorem nie zalewaj ogórków gorącą solanką! Kiedy wszystkie składniki będą już w szklanych pojemnikach, dokładnie zakręć ich wieczka. Odstaw je w chłodne, zacienione miejsce (np. do piwnicy), a po kilku tygodniach dniach czeka cię istna ogórkowa uczta! Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl