Szykujesz ogórki kiszone? Tego błędu lepiej nie popełniać. Pozbawia je to wartości odżywczych

Chcesz zrobić ogórki kiszone, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Podpowiadamy, o czym warto pamiętać i jakich błędów lepiej unikać podczas ich przygotowywania. Liczą się przede wszystkim odpowiednio dobrane składniki.

Ogórki kiszone to jeden z klasycznych produktów kuchni polskiej, który smakuje zarówno jako przekąska, jak i dodatek do różnych potraw i sałatek. Biorąc pod uwagę ich właściwości zdrowotne, dobrze jest spożywać je regularnie - wzmacniają odporność, dostarczają wysokich ilości witaminy B, są źródłem probiotyków. Naturalne kultury bakterii mlekowych w nich występujące pomagają w utrzymaniu zdrowej mikroflory jelitowej. Jakich błędów lepiej nie popełniać, aby nie straciły swoich właściwości?

Zobacz wideo Sprawdziliśmy smak i cenę popularnych, okrągłych croissantów z Gdańska

Ogórki kiszone to prawdziwa bomba witaminowa. Podczas przygotowania liczy się przede wszystkim ich skład

Są niskokaloryczne i bogate w witaminy i minerały, m.in. witaminę K, potas i magnez. Pomagają utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi, zapobiegają skurczom, mogą też łagodzić bóle żołądkowe. Jakie składniki są niezbędne do przygotowania ogórków kiszonych? Tradycyjny skład zawiera ogórki gruntowe, wodę, sól i przyprawy takie jak koper, chrzan, czosnek czy liść laurowy. Jeśli kupuje się gotowe ogórki kiszone, warto zwrócić uwagę na to, czy nie zawierają one kwasu octowego - w takim przypadku lepiej ich nie kupować.

Te zasady są kluczowe. Tak przygotujesz idealne ogórki kiszone

Przede wszystkim należy pamiętać, aby ogórki były ciasno ułożone w słoiku tak, aby nie wypływały po zalaniu ich zalewą. Ukiszą się we właściwy sposób tylko, jeśli będą całkowicie zalane wodą z solą i przyprawami. Kolejna ważna kwestia dotyczy temperatury - ogórki powinno się kisić w kilkunastu stopniach Celsjusza. 

Poza tym do kiszenia dobrze jest wybierać odpowiednie odmiany ogórków. Sprawdzą się przede wszystkim Julina, Śremianin i Octopus. Warto też pamiętać, aby kisić ogórki tuż po ich zebraniu. Im dłużej będą czekały, tym gorzej wyjdą. Oprócz tego do kiszenia dobrze jest wybierać sól kamienną niejodowaną. Zachowanie właściwych proporcji przypraw może mieć kluczowe znaczenie dla ich ostatecznego smaku.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.