Kurki - przepis na najpyszniejszą zupę grzybową. Nie popełnij błędu z wodą, a znad talerzy usłyszysz moc pochwał

Ptaszki ćwierkają, że mimo suszy, w okolicach województw lubuskiego, podkarpackiego, dolnośląskiego i lubelskiego, kurki niemal wychodzą z lasów. Co zrobić z tych pysznych grzybów? Oczywiście zupę kurkową. Jednak musimy was ostrzec przed jednym błędęm - inaczej zupa będzie blee.

Więcej przepisów na dania z grzybów znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Zupa kurkowa to kulinarny rarytas w każdym calu. Nie tylko jest pyszna, ale także bardzo łatwa w wykonaniu, a jeśli masz pod ręką trochę bulionu lub wczorajszego rosołu, czas wykonania bardzo się skróci. Jednak pewien błąd może sprawić, że grzyby stracą smak. Pewnie domyślasz się, o co chodzi.

Chodzi o wodę. Kurki to grzyby dość delikatne i mycie jej w wodzie lub długie moczenie "wyciągnie" z nich cały smak. Niestety, kurki rosną najczęściej w towarzystwie drzew iglastych na piaszczystym podłożu, dlatego zazwyczaj są po prostu brudne. Jednak oczyszczenie ich szczoteczką będzie dużo lepszym pomysłem, niż mycie w misce z wodą. 

Zupa kurkowa - przepis na najlepszą wersję grzybowej

Składniki:

  • ok. 0,5 kg oczyszczonych kurek
  • kilka ziemniaków
  • 1 niewielka marchewka
  • 1 większa cebula
  • 2-3 ząbki czosnku
  • ok. 1,5 l bulionu lub lekkiego rosołu
  • masło
  • śmietana 18 proc. 
  • sól, pieprz, odrobina kurkumy i gałki muszkatołowej
  • posiekany koperek

Zupa z kurek - sposób wykonania:

  1. Kurki dokładnie oczyść, najlepiej za pomocą miękkiej szczoteczki. Zwróć szczególną uwagę na blaszki. Większe grzyby pokrój na kawałki. Posiekaj cebulę, marchewkę zetrzyj na tarce, ziemniaki obierz i pokrój w kostkę. 
  2. Przygotuj garnek i rozgrzej w nim dwie solidne łyżki masła. Następnie dodaj cebulę, a kiedy się zeszkli, dołóż kurki. Podsmażaj, aż zmienią kolor na jasnobrązowy. Wtedy lekko je osól i dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek. 
  3. Dodaj ziemniaki, marchewkę i duś całość przez 5 minut. Następnie zalej wszystko gorącym bulionem, dodaj kurkumę, pieprz i odrobinę gałki. Możesz także dodać 2 listki laurowe. Gotuj wszystko, aż grzyby i ziemniaki będą miękkie. 
  4. 2-3 łyżki śmietanki zahartuj w wywarze i wlej do gotującej się zupy, cały czas mieszając. Podawaj na talerze, kiedy jest gorąca i nie zapomnij o posiekanym koperku. 

Dlaczego nie polecamy myć kurek? Cóż. Kurki są bardzo delikatne i jak tylko w jakiś sposób mają uszkodzony kapelusz albo trzon, woda zabiera cały smak. Już nie raz popełniłam ten błąd i zarówno zupa, jak i sos kurkowy były nijakie. Jednak jeśli masz inne, twardsze grzyby takie jak borowiki, koźlarze czy gąski (chociaż sezon na nie zacznie się pod koniec września), mycie ich w wodzie nie będzie aż tak dużym błędem. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.