Ocet jabłkowy z łatwością dostaniemy w niemal każdym sklepie spożywczym, jesteśmy jednak zdania, że produkt ten zdecydowanie lepiej przyrządzić samodzielnie. Wtedy i tylko wtedy jesteśmy pewni jego składników, właściwości i bycia naturalnym. Ocet robi się banalnie szybko. Po wykonaniu trzeba jednak wykazać się niemałą cierpliwością. Oczekiwanie na fermentację może bowiem wynieść nawet kilka miesięcy.
Ocet jabłkowy powstaje w wyniku procesów fermentacyjnych zachodzących w jabłkach. Produkt ten znajduje zastosowanie w wielu sferach życia. W kuchni używamy go jako dodatku do sałatek, sosów, past oraz do marynowania dań mięsnych i grzybów. Oprócz tego okazuje się również pomocny w leczeniu - płukanka z octu jabłkowego łagodzi chore gardło, a okład zmniejsza obrzęki i stłuczenia.
Wiele osób używa octu jabłkowego do sprzątania. Jako składnik uniwersalnego płynu czyszczącego świetnie sobie radzi z zabrudzeniami szyb i luster, nadając im przy tym połysku. Kwas octowy zawarty w occie to również znany i uwielbiany pogromca kamienia. Wykorzystując ocet jabłkowy w jakimkolwiek zastosowaniu, pamiętaj, aby go rozcieńczać.
Składniki:
Jabłka dokładnie umyj, osusz i pokrój w drobną kostkę. Nie musisz przy tym wykrawać gniazd nasiennych z pestkami. Pozbądź się za to ogonków i listków. Pokrojone owoce wrzuć do wyparzonego wcześniej słoja (o pojemności ok. 3 l).
Do dużej miski wsyp cukier i zalej go letnią wodą. Wymieszaj, aż cukier całkiem się rozpuści, a następnie wlej roztwór do słoja z jabłkami. Słój przykryj ściereczką kuchenną, gazą lub nawet pieluchą tetrową i przytrzymaj ją za pomocą gumki recepturki. Tak zakręcony słój odstaw w chłodne, zacienione miejsce np. do piwnicy.
W pierwszym tygodniu fermentacji zamieszaj ocet raz dziennie. Kiedy zauważysz, że jabłka opadły na dno, a na powierzchni wytworzyła się biała warstwa (to nie pleśń, tylko tzw. matka octowa), możesz przestać mieszać ocet. Po miesiącu pozbądź się białej warstwy i przelej ocet przez sitko do butelek. Zakręć je i odstaw z powrotem w ciemne miejsce na półtora miesiąca.
Po tym czasie naturalny ocet jabłkowy powinien być gotowy. Przechowuj go w szafce kuchennej lub w spiżarce, nawet po otwarciu. Nie martw się, ocet to naturalny konserwant, więc nie zepsuje się poza lodówką. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl