Grzyby tracą kolor podczas gotowania? Wystarczy odrobina jednego dodatku. Tak robią grzybiarze

Grzyby przyrządzamy na dziesiątki sposobów. Suszymy je, proszkujemy, marynujemy, smażymy. Czasem musimy je też obgotować i zdarza się, że wtedy te ciemniejsze tracą kolor. Co zrobić, by temu zapobiec? Istnieje bardzo proste rozwiązanie, po które sięgają doświadczeni grzybiarze.

Więcej artykułów o grzybach znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez grzybów. Świetnie sprawdzają się jako składniki sosów, np. do makaronów i mięs, zup, farszy, doskonale smakują podsmażone lub zamarynowane. Żeby jednak w pełni cieszyć się ich aromatem, trzeba wiedzieć, jak je przygotować, by nie straciły swoich cennych walorów. Jeden z problemów często pojawia się podczas gotowania grzybów. Zdarza się wówczas, że ciemne okazy tracą kolor. Wiemy jednak, jak temu zapobiec.

Zobacz wideo Jak przyrządzić grzyby? Tomasz Jakubiak preferuje styl azjatycki

Grzyby ciemnieją podczas gotowania? Grzybiarze mają na to sposób

Grzyby często przed dalszą obróbką wstępnie się obgotowuje. Robi się to zarówno ze względów zdrowotnych, jak i smakowych. Dzięki temu pozbywamy się z nich rozmaitych zanieczyszczeń. Stają się też wtedy nieco lżej strawne. Obgotowanie grzybów ma też znaczenie, jeśli na przykład planujemy zamrozić kurki. Wówczas jest duża szansa, że po rozmrożeniu nie będą gorzkie. 

Grzyby warto obgotować również przed zamarynowaniem. Wtedy wstępnie się zakonserwują. Wystarczy im dosłownie kilka minut w osolonej wodzie. Dopiero potem łączymy je z zalewą. Zdarza się jednak wtedy, że ciemne grzyby tracą swój kolor. Na szczęście grzybiarze mają na to pewien sprawdzony patent. Wystarczy dodać do garnka zaledwie odrobinę kwasku cytrynowego lub soku z cytryny. Dzięki temu zachowają swoją barwę.

A ty jak najczęściej przyrządzasz grzyby? Suszysz, smażysz, marynujesz w octowej zalewie? Warto bowiem pamiętać, żeby grzyby bez obróbki nie były przechowywane zbyt długo, bo mogą stać się nieświeże i spowodować po spożyciu przykre dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Więcej o:
Copyright © Agora SA