Przepis na rydze spod Łysej Góry. Żadne marynaty, żadne sosy - prostota i dwa składniki

Ostatnio Lasy Państwowe na Facebooku opublikowały post z rydzami i podpisały "Pierwsze w sezonie", chociaż użytkownicy zbierają je od dawna. Dziś podpowiemy wam, jak zrobić najlepsze grzyby. Pyszne są w marynacie (bosko chrupią), idealne są w zupie i sosach, ale to nie są ich najlepsze wersje. Mój tata wychował się koło Kielc i tam rydze robią po mistrzowsku, bez udziwniania, bez ceregieli. Ważne są tylko dwa dodatki.

Więcej przepisów na grzyby znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

"Lepszy rydz, niż nic". Zupełnie nie rozumiem, dlaczego w tym powiedzeniu ktoś umieścił akurat tego grzyba. Można twierdzić, że to taki dodatek, coś drugorzędnego, a przecież rydze to grzyby pierwsza klasa. Jeśli chodzi o rydze, nie jest kłamstwem stwierdzenie, że trzeba mieć do nich szczęście - nie rosną gdzie popadnie, lubią żyzne gleby, młode lasy, najlepiej iglaste. Jeśli masz to szczęście i wracasz z lasu z koszem pełnym pięknych rudawobrązowych grzybów, pewnie zastanawiasz się, jak przyrządzić rydze. Możesz kombinować i nastać się "przy garach" albo zrobić tak, jak rodzina mojego taty ze świętokrzyskiego. Ciut masełka, deczko soli i na blachę. Uczta murowana. 

Tak się robi rydze w świętokrzyskiem - dwa dodatki i koniec

Składniki:

  • młode, zdrowe rydze (tyle, ile uzbierasz)
  • sól 
  • masło

Sposób wykonania:

  1. Rydze dokładanie oczyść, odetnij część trzonów. Możesz użyć także samych kapeluszy. Pokrój je na pół, jeśli grzyby są większe, jednak nie polecam tego, ponieważ wówczas wypłynie mleczko. 
  2. Przygotuj blachę i lekko natłuść ją masłem. Następnie połóż na nią grzyby blaszkami do góry i lekko oprósz je solą.
  3. Jeśli masz kuchnię kaflową, to na niej połóż blachę. Jeśli nie, włóż ją do piekarnika nagrzanego do 190 stopni i piecz przez ok. 15-20 minut. Po tym czasie rydze powinny zmięknąć i wypuścić swój sok. Podawaj z kromką pieczywa. 

Wskazówka: Rydze możesz także przygotować na patelni. Musisz jednak pamiętać, by podczas smażenia ich nie ruszać - wówczas puszczą za dużo wody i zwyczajnie się uduszą, a nie podsmażą. Dobrym dodatkiem do rydzów z patelni jest ząbek czosnku i mała gałązka rozmarynu.

Więcej o: