Więcej przepisów na klasyki kuchni polskiej znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Zupa ogonowa jeszcze dwadzieścia, trzydzieści lat temu gościła na polskich stołach bardzo często. Niestety, teraz podaje się ją bardzo rzadko, a młodzież praktycznie nie zna smaku tej potrawy. Dzieje się tak z kilku powodów - pierwszym i najważniejszym jest to, że dobrej jakości ogony wołowe wcale nie tak łatwo dostać w pierwszym lepszym sklepie mięsnym. Jednak kiedy szczęście dopisze, mamy okazję zrobić jedną z najlepszych polskich zup. Jedną rzecz jednak trzeba mieć na uwadze. Oprócz dobrej jakości mięsa i mnóstwa warzyw ważny jest czas. Dobra ogonówka powinna gotować się niemal tyle samo, co rosół. Tutaj nie ma dróg na skróty.
Zupa ogonowa - przepis na zapomniany klasyk
Składniki:
- 1 duży ogon wołowy lub dwa cielęce (jeśli używasz cielęciny, do zupy warto dodać dodatkowo kawałek wołowiny z kością)
- 2 większe marchewki
- 2 pietruszki
- 3-4 ziemniaki
- pół selera
- 1 por
- 2 cebule
- kilka suszonych grzybków
- 3-4 ząbki czosnku
- smalec lub masło klarowane
- sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, ostra papryka, majeranek
Zupa ogonowa - sposób wykonania:
- Ogon dokładnie oczyść i sparz wrzątkiem. Następnie przełóż do garnka i zalej wodą. Nie musi być jej dużo, na tę ilość mięsa wystarczą 2 litry, ewentualnie 2,5.
- Zagotuj na małym ogniu, zbierz szumowiny, dodaj sól, liście laurowe oraz ziele angielskie i skruszone w dłoniach suszone grzybki (możesz je wcześniej namoczyć w niewielkiej ilości wody). Gotuj jeszcze pół godziny.
- Po tym czasie dodaj obrane i pokrojone warzywa (bez cebuli i czosnku). Gotuj dalej na minimalnej mocy palnika.
- Kiedy mięso będzie już miękkie, obierz je od kości i ponownie dołóż do zupy.
- Na patelnie rozgrzej smalec i dodaj posiekaną cebulę. Podsmażaj, aż się zezłoci. Następnie dodaj czosnek przeciśnięty przez praskę oraz majeranek. Podsmażaj, aż czosnek i majeranek zaczną intensywnie pachnieć. Uważaj jednak, by ich nie spalić.
- Zupę gotuj jeszcze przez 20 minut. Podawaj z posiekaną natką pietruszki.
Wskazówka: Do zupy ogonowej możesz dodać odrobinę koncentratu pomidorowego. Pamiętaj jednak, by z nim nie przesadzić, by kwaśny smak nie zdominował smaku i aromatu mięsa.