18+
Uwaga!

Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych

Mam co najmniej 18 lat. Chcę wejść
Nie mam jeszcze 18 lat. Wychodzę

Nalewka z aronii to moc prozdrowotnych właściwości. Szybki i prosty przepis na wartościowy napój

Aronia to owoc o wielu właściwościach prozdrowotnych, który może być stosowany w profilaktyce różnych chorób. Owoce aronii są źródłem antyoksydantów, a także flawonoidów oraz ważnych dla zdrowia witamin i mikroelementów. Dobrym pomysłem na wykorzystanie tych owoców jest tradycyjna domowa nalewka z aronii. Przygotowanie aroniówki nie zajmie nam dużo czasu, a ten pyszny napój w znaczący sposób wspomoże nasze zdrowie. Tu znajdziesz najprostszy przepis.

Coraz więcej osób chętniej wraca do naturalnych sposobów profilaktyki chorób. Częściej zwraca się także uwagę na tzw. superfoods, czyli produkty spożywcze, które dostarczają niezbędnych witamin i minerałów pomagających utrzymać nasz organizm w zdrowiu. Ta "super żywność" to nie tylko wyszukane i trudno dostępne produkty pochodzące z dalekich zakątków świata. Ogromne prozdrowotne właściwości mają bowiem także nasze rodzime warzywa i owoce, które możemy kupić na pobliskim targu, a które wcale nie zrujnują naszego portfela.

Zobacz wideo Domowa nalewka wiśniowa - Haps #18+

Aronia - właściwości tego owocu są niezwykle cenne

Jednym z produktów, które mogą znacząco wpłynąć na nasze zdrowie, jest właśnie aronia. Jej owoce zawierają tak ważne składniki mineralne jak żelazo, kwas foliowy czy mangan. Spożycie 30 g aronii dziennie pozwala pokryć aż 10 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę C oraz 5 proc. zapotrzebowania na witaminę K. Oprócz tego aronia dostarcza nam ważnego dla naszego organizmu błonnika - jego odpowiednia podaż chroni nas przed chorobami układu pokarmowego, np. rakiem jelita grubego.

Dodatkowo aronia to świetne źródło witaminy A oraz E. Owoce aronii są bogate w przeciwutleniacze, a badania naukowe dowodzą, że wykazują one również działanie przeciwzapalne, bakteriostatyczne oraz ochronne (chronią m.in. wątrobę). Spożywanie aronii zalecane jest także osobom zmagającym się z cukrzycą, rakiem okrężnicy i rakiem piersi.

Z owoców aronii można zrobić mnóstwo pysznych domowych przetworów: soki, konfitury, dżemy czy sosy. Znakomita jest także tradycyjna nalewka z aronii. Przepis na nią znajdziecie poniżej.

Aroniówka, czyli nalewka z aronii - przepis babci. Z mrożonej aronii, bez gtowania

Do przygotowania domowej nalewki z aronii bez gotowania będziemy potrzebować tylko kilku składników:

  • 1 kg owoców aronii
  • 0,5 kg cukru
  • 250 ml wody
  • 500 ml spirytusu 96%
  • 1 cytryna

Przygotowanie nalewki z aronii zaczynamy od dokładnego umycia owoców, a następnie ich wysuszenia. Umyte i wysuszone jagody aronii umieszczamy w zamrażalniku na trzy dni. Po tym czasie owoce przesypujemy do dużego słoika i zasypujemy cukrem. Słoik zakręcamy i mieszamy jego zawartość tak, aby owoce były dokładnie obtoczone w cukrze. Następnie słoik z owocami odstawiamy w ciemne i ciepłe miejsce na około dwa dni (co pewien czas potrząsamy słoikiem).

Po upływie dwóch dni do słoika z aronią i cukrem dodajemy sok z jednej cytryny, spirytus oraz wodę. Słoik mocno zakręcamy, odstawiamy w ciepłe i ciemne miejsce (przez ten czas nie potrząsamy już słoikiem). Całość powinna "odpoczywać" tak przez osiem tygodni. Pamiętajmy jednak, aby przez pierwsze dwa tygodnie co jakiś czas kołysać słojem z owocami.

Następnie, po ośmiu tygodniach, gotową nalewkę odsączamy od owoców i przelewamy do czystych butelek. Możemy użyć do tego np. jałowej gazy. Nalewkę z aronii możemy przechowywać nawet przez pół roku, pamiętając o tym, aby nie narażać jej na działanie promieni słonecznych.

Nalewka z aronii - przepis na zdrowie

Na co pomaga nalewka z aronii? Trunek ten świetnie sprawdzi się w okresie jesienno-zimowym jako element profilaktyki przeziębienia. Aroniówka jest polecana także podczas zapalenia pęcherza. Dzięki właściwościom zakwaszającym mocz, utrudnione jest rozmnażanie się bakterii. Jak zatem widać, nalewka z aronii może pomóc nam w wielu zdrowotnych aspektach. Pamiętajmy jednak, że ze względu na wysoką zawartość alkoholu, należy zachować rozsądek i umiar w spożyciu tego trunku.

Więcej o: