Ceny karpia na święta 2023. Już wiadomo, czy powinniśmy odkładać pieniądze dwa miesiące wcześniej

Ceny karpia na święta już w zeszłym roku były wysokie. Szalejąca inflacja sprawia, że wiele osób obawia się tego, ile trzeba będzie zapłacić za karpia na święta 2023. Może być to bardzo duże zaskoczenie dla Polaków.

Zapewne wielu osobom marzy się karp na wigilijnym stole. Prognozy hodowców napawają jednak optymizmem i nie ma powodów do obaw. Prognozy cen karpia 2023 przewidują, że na niemal każdym polskim stole w tegoroczne święta będzie mogła znaleźć się ta ryba.  

Zobacz wideo Karp na puree pietruszkowym z pesto

Ceny karpia na święta 2023. Hodowcy prognozują, że będzie to kwota na każdą kieszeń 

Przed dwoma laty za karpia u hodowcy trzeba było zapłacić 20 zł. W 2023 roku był to koszt 30 zł za kilogram. W marketach przed rokiem za filet trzeba było zapłacić około 50-60 zł za kilogram, a rekordem była kwota 75 zł za kilo. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl. 

Jak podaje "Fakt", hodowcy karpi twierdzą, że w tym roku cena nie będzie wyższa niż w poprzednim, a karp przed samymi świętami nie powinien dużo zdrożeć. 

Sądzę, że drożej nie będzie. Nie spodziewam się skoku cen, jaki miał miejsce w 2021 r. i w 2022 r.   

- wyjaśnia "Faktowi" Przemysław Urniaż dyrektor ds. infrastruktury i logistyki gospodarstwa Stawy Milickie SA. 

Karp nie dał się inflacji, to dlatego, że ceny pasz się ustabilizowały i gospodarstwa rybackie mogą utrzymać cenę na ubiegłorocznym poziomie. W sklepie powinien kosztować 25-30 złotych za kilogram  

- tłumaczy "Faktowi" Andrzej Dmuchowski, wiceprezes Polskiego Karpia, spółki zrzeszającej producentów tej ryby. 

Będzie problem z karpiem? Hodowcy uważają, że będzie dużo niewyrośniętej ryby 

W stawach hodowlanych właśnie wystartował odłów pierwszych ryb. Jak informuje Przemysław Urniaż, nie wiadomo, ile będzie karpia. Jak twierdzi, "patrząc na stawy i słuchając tego, co mówią koledzy rybacy, spodziewamy się dużo niewyrośniętej ryby". Takie 800 gramowe ryby nie nadają się do sprzedaży i trafiądo niej dopiero w przyszłym roku. Norma handlowa karpia w Polsce to od  1,5 do 2,5 kilograma. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.