Zlewozmywak każdego dnia jest przez nas używany, dlatego powinien świecić przykładem (i czystością). O tym, jak skutecznie go czyścić, zależy, z jakiego materiału został wykonany. Nieco inaczej dba się o zlew granitowy, kompozytowy czy stalowy. Poniżej podpowiadamy, które metody najlepiej sprawdzą się w przypadku każdego rodzaju.
Zlewozmywaki granitowe to jedne z najczęściej występujących zlewów w naszych domach. Są niezwykle trwałe i odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i zarysowania. Na co dzień można je czyścić płynem do mycia naczyń i kuchenną gąbeczką. Metoda ta sprawdzi się w przypadku zabrudzeń i plam tłuszczu. Jeśli zależy nam na naturalnych metodach czyszczenia, możemy w tym celu użyć roztworu wody i octu, kwasku cytrynowego lub octu.
Zlewozmywaki wykonane z kompozytu lub konglomeratu najlepiej czyścić dwustronną gąbką, nasączoną płynem do naczyń, która świetnie poradzi sobie z chropowatą powierzchnią zlewu. Odradzamy używania tzw. druciaków - mogą one zarysować wierzchnią warstwę. Ważna jest tu systematyczność oraz regularność. Dzięki temu unikniemy nawarstwiania się uporczywego kamienia.
W przypadku zlewów ze stali, które są najbardziej odporne na zarysowania i ścieranie, wszystko zależy od modelu. Zlewozmywaki ze stali nierdzewnej najlepiej myć specjalnym mleczkiem przeznaczonym do tego typu urządzeń lub domowym roztworem z wody i octu. Aby uzyskać połysk, należy użyć ściereczki z mikrofibry. Jeśli zaś chodzi o zlewy ze stali emaliowanej - te bardzo łatwo wyczyścić płynem uniwersalnym lub sodą oczyszczoną.
Przepis na domowy środek czyszczący zlewozmywaki jest banalnie prosty. Wystarczy zmieszać wodę z sodą, octem lub kwaskiem w odpowiednich proporcjach. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się mieszanka w stosunku 1:3.
Czasem nad zlewem unosi się zapach wątpliwej urody. W pierwszej kolejności warto sprawdzić drożność rur - czasem resztki jedzenia przylegają do nich i tworzą nieprzyjemny, fermentujący się osad. Konieczna jest też dbałość o czystość zlewozmywaka. Jeśli zapach już się pojawił, polecamy uporać się z nim starym, domowym sposobem. Do otworu w zlewie wsyp ok. pół szklanki sody oczyszczonej i zalej ją szklanką octu. Mieszanka odetka odpływ i pozbędzie się brzydkiej woni. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl