Zdradziłam babci mój przepis na miękkie ciasto na pierogi. Stwierdziła, że to "bzdura", ale potem podziękowała

Pierogi to jedna z flagowych potraw kuchni polskiej. Smakują obłędnie z każdym nadzieniem, kluczowe jest jednak wykonanie ciasta. Powinno być miękkie, delikatne i elastyczne, ale nie zawsze takie wychodzi. Jak sprawić, aby ciasto pierogowe było idealne? Zdradzamy nietypowy sposób.

Przygotowanie ciasta na pierogi wydaje się zadaniem pozornie prostym. Wystarczy w końcu połączyć kilka składników, prawda? Ano właśnie nie do końca. Aby danie wyszło znakomite, ciasto na nie musi być zarówno miękkie, jak i sprężyste oraz elastyczne. Efekt taki uzyskamy po połączeniu i wyrobieniu odpowiednich składników w prawidłowych proporcjach. Jak się za to zabrać? Podpowiadamy!

Zobacz wideo Lepimy pierogi krok po kroku. Nie widelcem i nie na przyspieszeniu!

Przepis na miękkie ciasto na pierogi. Jest dość kontrowersyjny, ale skuteczny

Przepisów na ciasto pierogowe jest wiele. Niektórzy twierdzą, że jedyna słuszna metoda ich wykonania polega na połączeniu zaledwie trzech składników: mąki, wody i soli. Drudzy z kolei przekonują, że do ciasta należy dodać również tłuszcz w postaci masła. Istnieją receptury, w których znajdziemy jajka, ale i takie, które wprost zabraniają dodania ich. Poniższy przepis zakłada wykorzystanie nie tylko kontrowersyjnych jajek, ale i kwaśnej śmietany, która sprawi, że ciasto będzie doskonale miękkie.

Składniki:

  • 100 g śmietany 18 proc.,
  • 480 g mąki pszennej (najlepiej typu 450 lub 500),
  • 120 ml gorącej wody,
  • 2 jajka (same żółtka),
  • szczypta soli.

Dodatkowo:

  • farsz (np. kapusta i grzyby, ser, szpinak).

Miękkie ciasto na pierogi. Sposób przygotowania

W misce połącz ze sobą żółtka jajek i śmietanę. Na podsypanej mąką stolnicy wymieszaj wszystkie składniki: przesianą mąkę, gorącą wodę, szczyptę soli oraz masę jajeczną. Wygniataj całość przez kilka minut, aż uzyskasz elastyczne, miękkie ciasto. Nie powinno być ani zbyt lejące, ani zbyt twarde. 

W dalszej kolejności owiń kulę ciasta folią spożywczą i odstaw na ok. pół godziny. Po tym czasie odwiń masę pierogową i podziel ją na trzy części. Każdą z nich rozwałkuj na bardzo cienki placek. Za pomocą szklanki wykrawaj niewielkie kółka, a następnie rozciągnij je nieco palcami. Na środek każdego kawałka wyłóż po łyżeczce ulubionego farszu. Składaj je na pół, zlepiając ich brzegi palcami lub widelcem. 

Przygotuj głęboki garnek. Zagotuj w nim osoloną wodę, a w momencie wrzenia, umieść w niej ostrożnie pierogi. Nie wkładaj wszystkich naraz, najlepiej rób to partiami po kilkanaście sztuk. Zmniejsz ogień i gotuj pierogi przez 2-3 minuty od wypłynięcia na powierzchnię wody. Gotowe pierożki wyławiaj łyżką cedzakową i przekładaj na talerz. Smacznego! Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.