Często doceniamy wyszukane, zagraniczne składniki, a tymczasem pod nosem mamy swoje rewelacyjne skarby, które bywają nieco zapominane. Dzisiaj przenosimy się we wspaniały i jednocześnie luksusowy świat grzybów. Okazuje się bowiem, że najdroższe na świecie specjały można znaleźć w polskich lasach.
Niewiele osób wie, że najdroższe grzyby świata można znaleźć także w polskich lasach. Niestety, poszukiwania są wyjątkowo trudne, a bez specjalnie wytresowanego psa można zapomnieć o owocnych zbiorach. Jak mówi Regina Kupiec z Jurajskiej Ekipy Truflowej cytowana przez zielona.interia.pl:
To po prostu jest podstawa - fajny, dobrze zmotywowany pies do pracy
Właśnie dlatego wśród uczestników Ekipy Truflowej znajdziemy prawdziwych bohaterów przygody - Escobara, Inę i Florencję, czyli psich specjalistów, którzy na truflach "znają się" jak mało kto. Luksusowych grzybów można szukać w całej Polsce, jednak prawdziwym zagłębiem tego skarbu jest południe kraju, okolice Warszawy, a także Bory Tucholskie.
W Polsce znajdziemy aż pięć gatunków trufli. Zacznijmy więc od najpopularniejszej - mowa tu o letniej i jesiennej odmianie, która w smaku i wyglądzie bardzo przypomina tę francuską czy włoską. Warto wspomnieć także o chronionym gatunku, którego zbieranie jest surowo zabronione. Trufla wgłębiona jest bardzo rzadkim okazem w Polsce - pomimo intensywnego zapachu i smaku przypominającego migdały lepiej zostawić grzyb w lesie. Warto dodać, że ceny trufli bywają naprawdę kosmiczne. Za kilogram trzeba zapłacić nawet trzy tysiące złotych.
Piotr Kwarc, który na trufli zna się doskonale, wspomina w wywiadzie z zielona.interia.pl, że pięknych okazów warto poszukać na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. "Tu jest idealne środowisko do występowania trufli. Mamy podłoże ze skał wapiennych, drzewa, troszkę grabu, dębu, buka. To są podstawowi gospodarze do występowania trufli".
Podpowiedzią dla poszukiwaczy mogą być także niektóre rośliny. Obecność trufli zdradza np. kopytnik, który lubuje się w glebach zasadowych. Do sukcesu prowadzi jednak często szkolenie psa - dobrze przygotowany czworonóg może doprowadzić nas pod powierzchnię ziemi i prawdziwy wysyp drogiego grzyba. Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl