Menopauza to proces, który czeka każdą kobietę. Jest on najzupełniej naturalny, dlatego nie powinien być zaskoczeniem. Warto jednak w tym czasie odpowiednio zadbać o swój organizm. Poza opieką lekarza i odpowiada suplementacją czy zdrowym trybem życia należy przyłożyć się także do samej diety. Zdaniem lekarzy z Węgierskiego Towarzystwa Dietetycznego to, co jemy, może mieć ogromny wpływ na samopoczucie, a także stłamszenie nieprzyjemnych objawów.
Co roku miliony kobiet muszą mierzyć się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, wzrostem masy ciała, zmianą nastroju, bezsennością czy okropnymi uderzeniami gorąca. Wszystkie wymienione objawy występują w okresie menopauzy, który jest nieuniknioną częścią życia kobiety. Nadzieje jest jednak w najnowszych badaniach węgierskich uczonych, którzy twierdzą, że pomocna może okazać się dieta, która zmniejszy nasilenie objawów i polepy komfort życia.
Dokładnie skonstruowana i zbilansowana dieta w okresie klimakterium jest zatem niezbędna. Utrzymanie wagi lub nawet zrzucenie kilku kilogramów może podczas menopauzy złagodzić uderzenia gorąca, zmniejszając jednocześnie ryzyko poważnych powikłań, takich jak choroby układu krążenia, cukrzyca typu drugiego i nowotwory.
Naukowcy z Uniwersytetu Semmelweis w Budapeszcie i Węgierskiego Stowarzyszenia Dietetycznego dokonali przeglądu danych ze 134 badań, aby zidentyfikować najbardziej zbilansowaną dietę zapewniającą "zdrową menopauzę". Jak wykazały badania, które zacytowało międzynarodowe pismo "Nutrients" o tematyce żywienia, objęty w okresie menopauzy powinny szczególnie ograniczyć sól, alkohol, palenie papierosów i postawić na solidną porcję warzyw oraz sięgać po około 200 g owoców dziennie.
Zdaniem węgierskich badaczy, menopauza w naturalny sposób przyspiesza utratę masy kostnej i zwiększa ryzyko osteoporozy oraz innych groźnych chorób. Właśnie dlatego w ramach zalecanej diety uznano, że kobiety powinny spożywać nie więcej niż 5 g soli dziennie oraz co najmniej 300 g warzyw. Białko jest równie ważne w tym jadłospisie - kobieta w okresie klimakterium powinna zadbać o 1,2 g białka dziennie na każdy kilogram masy ciała. To jednak nie koniec - białko to przynajmniej w połowie powinno pochodzić z roślinnych źródeł takich jak soja, seitan, strączki czy komosa bądź orzechy.
Z ustaleń wynika, że kobiety powinny spożywać także co najmniej dwie porcje ryb tygodniowo, ale nie więcej niż 350–500 g. Ważne jest także pochodzenie ów owoców morza - mikroplastikowi i niepewnym połowom mówimy stanowcze nie. Równie ważne przy menopauzie jest odpowiednie nawodnienie. Szczególnie istotnymi okazują się ponadto produkty mleczne, których dziennie powinno się przyjmować aż 3 porcje. Mogą to być; mleko, sery, jogurty, maślanki, kefiry, ważne, aby były niskotłuszczowe.
Ważną rolę w diecie podczas menopauzy pełnią także produkty pełnoziarniste. Są one bogate w składniki odżywcze takie jak: błonnik i witaminy z grupy B. Produkty pełnoziarniste zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób, na które narażone są kobiety podczas przekwitania, czyli różnych chorób serca czy nowotworów. nie powinno się zapominać o zdrowych tłuszczach, które są źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Nie tylko łagodzą nieprzyjemne objawy menopauzy, ale również zapobiegają rozwojowi miażdżycy i innych chorób układu sercowo-naczyniowego.
Podczas okresu menopauzy kobiety mają większą skłonność do tycia, szczególnie w okolicach brzucha. Wahania nastroju, które sprzyjają podjadaniu słodyczy, nie są jedynym powodem - kluczowe są tu przede wszystkim hormony. W trakcie klimakterium ośrodek głodu i sytości u kobiety ulega zaburzeniu, przez co uczucie głodu jest nieprawidłowo odbierane, ponadto spowalnia także metabolizm. Podobnie regularny harmonogram posiłków odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu rytmu dobowego. Zalecany jest także ruch - od ćwiczeń i spacerów po pływanie, jazdę rowerem czy nawet bieganie.
W artykule publikowanym w czasopiśmie Nutrients naukowcy stwierdzili, że wszystkie kobiety w okresie menopauzy "należy zachęcać do prowadzenia trybu życia przyjaznego kościom". Z kolei z diety należy wykluczyć żywność wysoko przetworzoną oraz cukier. Niewskazane są także kaloryczne desery czy gazowane, słodzone napoje. Alkohol także należy znacząco ograniczyć. Dr Erzsébet Pálfi, profesor nadzwyczajny dietetyki i nauk o żywieniu na Uniwersytecie Semmelweis, dodała, że "z wiekiem metabolizm w naturalny sposób zwalnia, spalając mniej kalorii w spoczynku. Spadek poziomu estrogenów w okresie menopauzy może dodatkowo przyczynić się do zmniejszenia tempa metabolizmu, ułatwiając przybieranie na wadze. Dlatego w tym czasie warto zmniejszyć ograniczenie kalorii w ciągu dnia o 15-30 procent.