Zanim posadzisz maliny, zrób jedną rzecz. Przetrwają suszę, a krzaczki będą uginać się od owoców

Maliny są łatwe i tanie w uprawie, zapewniają słodkie i pyszne owoce, które smakują o wiele lepiej, gdy są zbierane na świeżo w ciepły letni dzień. Jak i kiedy sadzić maliny? Mamy do wyboru dwa różne terminy.

Krzewy malin są łatwe w uprawie i dają imponujące zbiory. Już kilka krzewów da ci wystarczającą ilość owoców do jedzenia, przygotowania przetworów, a nawet dzielenia się ze znajomymi i rodziną. Maliny są także fantastycznym źródłem przeciwutleniaczy, witamin i błonnika.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Czego nie sadzić obok malin? Uprawa i odpowiednie stanowisko to podstawa obfitych plonów

Sadź pędy malin w odległości 45 cm, w odległości 1,8 m między rzędami, w wilgotnej, ale przepuszczalnej, żyznej glebie. Aby uzyskać najlepsze plony, wybierz słoneczne miejsce do sadzenia. Maliny, potrzebują dużo wilgoci, aby utrzymać bujne liście i pęcznieć owoce, dlatego należy je dobrze podlewać w czasie suszy, zwłaszcza podczas kwitnienia i owocowania. W miarę wzrostu przywiązuj pędy owocujące latem do podpór, odcinając słabe łodygi. Aby nie zrujnować zbiorów, unikaj dla nich sąsiedztwa truskawek, wiśni, borówek, poziomek oraz winogron.

Kiedy można sadzić maliny na wiosnę? Zapisz sobie te dwa terminy

Krzewy malin można sadzić w dwóch terminach: wiosną lub jesienią. W pierwszym przypadku najlepszym okresem będzie przełom marca i kwietnia, aby roślina miała czas na adaptację i zakorzenienie się. W drugim przypadku, czyli w jesiennym okresie najlepszy będzie okres od września do końca października. Sadzonki mają szansę na szybkie ukorzenienie się, dzięki bogatej w wodę glebie.

Kiedy sadzić maliny?Kiedy sadzić maliny? istock/@Nata Marc

Zwróć uwagę również na temperaturę, która nie powinna być za to zbyt niska (najlepiej powyżej 4 st. Celsjusza). Przed posadzeniem malin należy dobrze namoczyć korzenie w wodzie. Dzięki temu, ochronisz krzewy przed przesuszeniem. Możesz także dodać do gleby zgniły obornik lub domowy kompost, aby wspomóc żyzność. Sadzonki, rozmieszczaj w odległości 45 cm i 1,8 m między rzędami. Świetnie sprawdzi się także domowy nawóz wykonany ze skórek banana, który zawiera spore ilości fosforu. 

  1. Skórki banana potnij na małe kawałki.
  2. Wysusz je, najlepiej w piekarniku.
  3. Zetrzyj na proszek przy pomocy tarki.
  4. Starte na wiór skórki banana, rozsyp wokół krzaczków malin.

Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.