Niby chwast, a w rzeczywistości niepowtarzalny skarb. Inni wyrywają na potęgę, ja zabieram do kuchni

Nie wszystkie rośliny uważane za chwasty są nic niewarte. Takim przykładem może być nie tylko mniszek lekarski, często mylony z mleczem, lecz także bluszczyk kurdybanek. Zapewne udało ci się go dostrzec i to nie raz, okazuje się jednak, że ma wiele fantastycznych właściwości. Na co jest dobry bluszczyk kurdybanek?

Bluszczyk kurdybanek, znany też jako bluszczyk ziemny, kurdybanek czy obłożnik, to roślina spotykana w całej Europie i pospolita w Polsce. Spotkać ją można na przydrożach, łąkach, lasach i w zaroślach, a w ogrodzie i na polach traktowana jest jak pospolity chwast. Okazuje się jednak, że ma wiele korzystnych właściwości, a świetnie sprawdzi się nie tylko w kuchni.

Zobacz wideo 3 niezawodne sposoby na uciążliwe komary

Jak wygląda kurdybanek? Przyjrzyj się liściom. Po nich go rozpoznasz

Bluszczyk kurdybanek dorasta do ok. 20 cm wysokości, ma też długie, bo sięgające nawet metra, rozłogi. Najbardziej charakterystyczne są liście i kwiaty. Listki w kształcie serca, o karbowanych okrągłych brzegach, od spodu często mają fioletowoczerwony kolor. Drobne kwiaty z kolei są fioletowe, niebieskofioletowe, rzadko o czerwonawej barwie. Kurdybanek kwitnie od kwietnia do czerwca.

Glechoma hederacea, bluszczyk kurdybanek
Glechoma hederacea, bluszczyk kurdybanek Na co jest dobry bluszczyk kurdybanek i jak wygląda kurdybanek? Fot. Frank Mayfield / flickr.com, CC BY-SA 2.0

To roślina miododajna, często więc w okolicy możesz spotkać pszczoły i inne owady zapylające. Odstrasza też komary, to więc dobry wybór do ogródka. Jeśli chcesz uprawiać bluszczyk kurdybanek, lepiej wybierz dla niego miejsce nieco odosobnione i z dala od innych roślin ozdobnych. Jest bowiem dość ekspansywny i szybko się rozwija, co może niestety skutkować marnieniem innych kwiatów.

Na co jest dobry bluszczyk kurdybanek? Sprawdzi się nie tylko w kuchni

Choć bluszczyk bywa utrapieniem, szczególnie gdy zaczyna się za bardzo rozgaszczać w ogrodzie, warto zwrócić uwagę na jego właściwości i nie wyrzucać od razu całej rośliny prosto do kompostownika. Kurdybanek jest doskonałym źródłem przeciwutleniaczy, a jako zioło wspomaga organizm np. w niestrawności czy przeziębieniu. Jak wylicza Nadleśnictwo Browsk, z bluszczyka możesz zrobić ziołową herbatkę, nalewkę lub wykorzystać jako przyprawę w kuchni. Ma charakterystyczny przyjemny korzenny zapach i smak. Liście możesz dodawać do sosów, zup, mięs, np. jako zamiennik pietruszki i lubczyku.

Kiedy najlepiej zbierać bluszczyk kurdybanek? Warto to zrobić na samym początku kwitnienia, a więc w kwietniu i maju. Zbierz roślinę ze słonecznych stanowisk. Możesz ją wykorzystywać zarówno na świeżo, jak i w formie suszonych listków. Bluszczyk można czasem pomylić z jasnotą purpurową, to jednak także roślina jadalna, której liście można spożywać zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej. Jeśli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: