Zupę rybną robię jak babcia znad morza. Smakuje jak z tawerny, a liczy się wywar - wcale nie na mięsie

Zupa rybna nie jest tak popularna jak zupa pomidorowa lub pieczarkowa, a to wielka szkoda. Przepis na zupę rybną jest naprawdę prosty, a jeśli zadbasz o dwie rzeczy, będzie smakowała jak z nadmorskiej tawerny. Chodzi między innymi o wywar - zrób go na odpadkach.

Jak zrobić zupę rybną? Przepis na zupę rybną mam od starszej pani z Łeby, do której przez wiele lat jeździłam z rodzicami na wakacje. Robiła ją w bardzo prosty, domowy sposób. Czasami zabielała śmietaną, czasami dodawała domowy przecier pomidorowy (podobną jadłam kiedyś w Chorwacji, ale to nie to samo). Okazuje się, że kluczem tak naprawdę wcale nie są ryby same w sobie, lecz wywar na chrząstkach, ościach, łbach i płetwach. "Rybnych śmieci" musi być dużo, żeby wywar był aromatyczny. Później już tylko warzywa, filety i przyprawy. Proste, prawda? A jakie pyszne!

Zobacz wideo

Zupa rybna - przepis jak z nadmorskiej tawerny

Składniki:

  • 3 korpusy ryb morskich (łby, ogony i ości)
  • 500 g filetów z ryb morskich, polecam flądrę albo dorsza,
  • 3 marchewki,
  • 2 pietruszki,
  • większy por,
  • 2 cebule,
  • masło,
  • natka pietruszki, gałązka lubczyku, 
  • sól, pieprz, listki laurowe,
  • opcjonalnie: śmietana lub przecier pomidorowy.
Zupa rybna
Zupa rybna Andriy Boyko /Shutterstock

Jak zrobić zupę rybną? Sposób wykonania:

  1. Zacznij od wywaru. Ryby wyfiletuj, a korpusy włóż do garnka. Zalej wodą, dodaj listki laurowe i gotuj na wolnym ogniu przez pół godziny.
  2. Na dużej patelni rozgrzej porządną łyżkę masła i na dużej mocy podsmaż warzywa korzeniowe pokrojone w kostkę. Następnie dodaj do zupy. Jedną z cebul opal nad palnikiem, dodaj do wywaru.
  3. Na tej samej patelni podsmaż drugą cebulę i posiekanego pora. Dodaj do wywaru.
  4. Filet z ryby pokrój na kawałki i także podsmaż na maśle, doprawiając do smaku sola i pieprzem. Dołóż do garnka i gotuj wszystko na wolnym ogniu przez ok. 45 minut. Ważne, żeby ogień był minimalny - wówczas kawałki ryby mogą się rozgotować.
  5. Przed podaniem wyłów z zupy korpusy. Dodaj posiekaną natkę (może być także koperek) oraz zapraw śmietaną lub dodaj przecier pomidorowy. Zupę podawaj bardzo gorącą, najlepiej smakuje z kromką świeżego pieczywa lub ziołową grzanką.

Pani, od której mam ten przepis miała coś, co w kulinariach jest bardzo ważne, chociaż nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, a chodzi o znajomości. Zawsze przygotowywała zupę rybną z ryb z porannego połowu, a jeśli brakowało jej korpusów, dzwoniła do zaprzyjaźnionej restauracji z prośbą, żeby kucharze odłożyli jej kilka. Jak widać, trzeba umieć sobie radzić, a nasze potrawy zawsze będą pyszne. 

Więcej o: