Teraz jest najlepszy moment, żeby pozbyć się ich z ogrodu. Jeśli tego nie zrobisz zjedzą ci wszystko

Niszczycielka plaga ślimaków nagich zalewa polskie ogrody już od kilku lat. Z roku na rok jest ich coraz więcej. Niszczą uprawy warzyw i owoców, a ich wygląd wielu przyprawia o mdłości. Choć walka z nimi nie jest wyrównana, stosując naturalne sposoby, można znacząco ograniczyć ich występowanie w ogrodzie.

Ślimaki nagie nazywane również Pomrowami pochodzą znad Morza Śródziemnego, ale ze względu na rozwój rolnictwa w Europie emigrowały również do Polski. Od kilku lat ogrodnicy borykają się z ich populacją. Istnieją jednak skuteczne naturalne sposoby na wypłoszenie ich z ogrodów, nie wpływając na inne żyjące stworzenia biegające w trawie.

Zobacz wideo 3 niezawodne sposoby na uciążliwe komary

Skuteczne sposoby na ślimaki

Gdy w ogrodzie pojawią się nagie ślimaki, wtedy najlepiej od razu sięgnąć po sprawdzone patenty na ich odstraszenie. Gdy zaczniemy zbyt późno, w błyskawicznym czasie mogą stać się poważnym problemem dla upraw szczególnie warzyw, ziół czy owoców. Ukrywają i rozmnażają się w ziemi, a gdy spadnie deszcz, ochoczo wychodzą na powierzchnię. Szczególnie uciążliwe są z początkiem lata, gdy rośliny w ogrodzie kwitną lub dają pierwsze owoce. Wykorzystanie naturalnych metod pozwoli na ich odstraszenie, bez skutków ubocznych dla innych, występujących w ogrodzie zwierząt.

Jeśli ślimaków jest mało, najlepszym patentem jest ręczne zebranie ich i wywiezienie poza działkę. Ten sposób może sprawdzić się gównie w przypadku małych ogródków. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie wyłapać ich wszystkich, warto sięgnąć po tak zwane pułapki na ślimaki. Naturalną przynętą jest to, co lubią jeść najbardziej. Położenie w łatwo dostępnym miejscu liści sałaty, truskawek lub pokrojonej marchewki przyciągnie w to miejsce dużą część populacji.

Aby odstraszyć szkodniki warto wzdłuż grządek lub pod płotem posadzić takie rośliny, których ślimaki nie tolerują. Idealnie w tym celu sprawdzą się sadzonki ziół takich jak: majeranek, czosnek, tymianek czy cebula. Ich zapach skutecznie ochroni cenne rośliny ozdobne lub uprawy spożywcze. Pomocne w odstraszaniu są również takie rośliny jak: orlica pospolita, mydlnica lekarska, nachyłek, ciemiernik oraz przywrot. Dodatkowo warto obkopać grządki i obsypać je popiołem, taki zabieg wysusza ich błonę śluzową i skutecznie powstrzymuje ślimaki przed atakiem na rośliny.

Pomocne w walce ze ślimakami są również zwierzęta często występujące w ogrodach, szczególnie tych posiadających zbiornik wodny. Sięgając po chemiczne środki w walce ze ślimakami, warto sprawdzić, czy nie wpłyną one na jeże, ptaki lub ropuchy, które wręcz uwielbiają zajadać się ślimakami. Skuteczną metodą jest również zastosowanie elementów miedzianych w ogrodzie, na przykład wokół grządek. Warto pamiętać, że walka z tymi szkodnikami będzie tym bardziej skuteczna, im więcej metod na raz wykorzystamy do ochrony roślin w ogrodzie.

Zmagasz się ze ślimakami w ogrodzie?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.