Młoda kapusta to jeden z symboli wiosny. Zarówno wtedy, jak i latem, podbija polskie stoły. Jej amatorzy chwalą sobie nie tylko jej smak, lecz także to, że jest dość uniwersalna. Można podawać ją jako dodatek do dań głównych, zrobić z niej bigos lub kapuśniak. Okazuje się, że poza walorami kulinarnymi, młoda kapusta ma też szereg właściwości zdrowotnych.
Mówi o nich dr Magdalena Cubała-Kucharska, która jest lekarką medycyny rodzinnej. W mediach społecznościowych przekonuje, że to doskonały wybór na odchudzanie, bo młoda kapusta z koperkiem jest lekka i zawiera cztery razy więcej witaminy C i błonnika niż starsza kapusta.
Młoda kapusta ma też mniej goitrogenów. To substancje, które naturalnie występują w żywności (np. w kapuście, brokułach, kalafiorze, brukselce, rzodkiewce, chrzanie, szpinaku itp.). Ich inna nazwa to substancje wolotwórcze. Wpływają bowiem negatywnie na pracę tarczycy, ponieważ obniżają wchłanianie jodu z żywności. To z kolei może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu metabolizmu w całym organizmie. Produkty z goitrogenami nie powinny być jedzone na surowo.
Lekarka na instagramie podzieliła się też przepisem na młodą kapustę. Znajdziesz go poniżej.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Kapustę myjemy, pozbywamy się zewnętrznych liści, a resztę szatkujemy. Obieramy cebulę i kroimy w drobną kostkę. Podsmażamy ją w garnku lub na patelni na rozgrzanym oleju i maśle do momentu, aż się zeszkli i zmięknie.
Dodajemy poszatkowaną młodą kapustę. Podsmażamy, od czasu do czasu mieszając. Kapusta powinna zacząć mięknąć i kurczyć się. Wtedy wlewamy bulion, dodajemy też cukier, sól i pieprz. Zmniejszamy ogień, przykrywamy naczynie, w którym robimy kapustę i dusimy przez ok. 15 minut. Powinno zrobić się miękka. Pamiętaj, by czasem zamieszać zawartość garnka/patelni.
Jeżeli kapusta będzie już wystarczająco miękka, a w naczyniu nadal będzie znajdować się woda, można zdjąć pokrywkę, zwiększyć ogień i odparować jej nadmiar. Młoda kapusta świetnie smakuje z dodatkiem świeżo posiekanego koperku.
Ze względu na dużą zawartość błonnika młoda kapusta w nadmiarze może powodować wzdęcia, bóle brzucha lub biegunkę. Nie należy więc przesadzać z jej ilością w diecie. Unikać powinny jej osoby z chorobami tarczycy ze względu na wspomniane wyżej goitrogeny. Także osoby, u których występuje alergia na warzywa krzyżowe, nie powinny sięgać po młodą kapustę.