• Link został skopiowany

Ogórki małosolne na ostro to majstersztyk. Idź do lasu po jedną rzecz, a wyjdzie hit

Ogórki małosolne z papryczką to przysmak, który przypadnie do gustu miłośnikom pikantnych przystawek. Idealnie sprawdzą się zarówno jako dodatek do obiadu, jak i popołudniowa przekąska. Zaprawienie ich jest bardzo proste i szybkie.
Ogórki małosolne
Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl

Ogórki gruntowe zbierane są od czerwca do początku października. Można je dodawać na surowo do wielu potraw kuchni polskiej, jednak większość osób decyduje się na zakonserwowanie w słoiku. Szczególną popularnością cieszą się ogórki małosolne. Aby podkręcić ich smak, radzimy dodać do nich nieco pikanterii.

Zobacz wideo Nie tylko ogórki można kisić. Zobacz, jak przyrządzić pomidory kiszone

Zwykłe ogórki kiszone już mi się przejadły. Teraz mam zajawkę na małosolne z papryczką

Na kanale Menu Dorotki na YouTube pojawił się niedawno wyjątkowy przepis na ogórki małosolne. Jeśli klasyczna receptura na ten przysmak już ci się nieco znudziła, koniecznie dodaj do zielonych warzyw ostre papryczki. Wzbogacą smak i aromat ogórków w sposób, o jakim ci się nie śniło. Pamiętaj jednak, by zaopatrzyć się w... kamień! To właśnie on sprawi, że warzywa zakonserwują się tak, że czapki z głów!

Składniki:

  • 1,5 kg ogórków gruntowych,
  • 4 papryczki pepperoni,
  • 1-2 kawałki korzenia chrzanu,
  • duży liść chrzanu,
  • główka czosnku,
  • duża gałązka kopru włoskiego lub mały pęczek koperku ogrodowego.

Składniki na zalewę:

  • 2 l wody,
  • 4 kopiaste łyżki soli (ok. 80 g).
 

Ogórki małosolne na ostro. Sposób przygotowania

Nalej do zlewu zimnej wody. Wrzuć tam ogórki na ok. 3 do 5 minut. Po tym czasie opłucz je pod bieżącą wodą i wytnij małe kolce z brodawek. Możesz to zrobić w prosty sposób, pocierając jednym warzywem o drugie. Pozostałe składniki również dokładnie opłucz pod bieżącą wodą. Liść chrzanu posiekaj na mniejsze kawałki, czosnek z kolei podziel na ząbki, a następnie każdy z nich zgnieć nożem. Korzeń chrzanu pokrój na małe fragmenty i to samo zrób z papryką. W kolejnym kroku ułóż wszystkie składniki warstwowo w dużym słoju. Zacznij od liścia chrzanu. Połóż na nim koper, ząbki czosnku, trochę korzenia chrzanu, paprykę i ogórki. Powtarzaj tę czynność, aż wszystkie składniki znajdą się w pojemniku. 

Teraz przyszedł czas na zalewę. Wsyp sól do ciepłej wody i wymieszaj, a w dalszej kolejności przelej powstałą mieszankę do słoja. Na koniec przygnieć zawartość kamieniem i odstaw na 1-2 dni. W tym czasie smaki się "przegryzą", a ogórki zyskają wyjątkowy aromat. Gotowe rarytasy możesz trzymać w lodówce i zajadać się nimi, kiedy najdzie cię ochota. Smacznego!

Więcej o: