Te pyszne sezonowe owoce mogą nam zaszkodzić. Lepiej zastanów się dwa razy, zanim je zjesz

Początek lata to czas, który kojarzy nam się z sezonowymi owocami. Jednymi z najbardziej lubianych są niewątpliwie soczyste czereśnie. Warto jednak wiedzieć, że te nie zawsze są dla nas tak zdrowe, jak mogłoby się to wydawać. Okazuje się, że mogą wywoływać w naszym organizmie różne skutki uboczne.

Sięgając pamięcią do lat dzieciństwa, z pewnością przychodzą na myśl dni, w których zajadało się masę czereśni. Sentyment pozostał do dziś, bo nadal są one jednymi z najpopularniejszych owoców sezonowych. Niestety robaczywe, spleśniałe czy popite wodą mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości. Nie każdy też może się nimi delektować. Dlaczego tak jest?

Zobacz wideo Czas na przetwory! Jak przygotować kurki i czereśnie, zawekować słoiki i odkleić z nich etykiety?

Bogactwo witamin, jednak nie dla każdego

Wczesnym latem nie ma nic lepszego od garści soczystych czereśni. Nie tylko korzystnie wpływają na sylwetkę, lecz także są niesamowicie zdrowe. Zawarte w nich witaminy mają działanie przeciwzapalne oraz przeciwalergiczne, natomiast antyoksydanty regulują ciśnienie tętnicze oraz stężenie cholesterolu we krwi. Czy każdy może cieszyć się ich smakiem?

Choć przez większość ludzi są dobrze przyswajalne, unikać ich powinny osoby borykające się z alergią pokarmową. Niestety, ich spożycie może wywołać niekorzystną reakcję organizmu. Cukrzycy natomiast mogą je jeść, jednak w niewielkiej ilości. 

Wyłączyć z diety powinny je przede wszystkim osoby cierpiące na zespół jelita nadwrażliwego oraz chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy. Czereśnie należą do owoców ciężkostrawnych, szczególnie w surowej postaci, dlatego mogą podrażniać i nasilać dolegliwości bólowe. Nadmiernego spożycia tych rarytasów lepiej wystrzegać się, jeśli borykamy się z problemami trawiennymi, zapaleniem żołądka, zapaleniem trzustki, stanem zapalnym jelit czy dróg żółciowych. 

Czereśnie popijane wodą, co w tym złego?

Warto pamiętać, że nie powinno się łączyć czereśni, szczególnie w temperaturze pokojowej, z zimną wodą. Owoce bogate w błonnik pokarmowy, które popijamy dużą ilością płynu, mogą przyspieszyć procesy trawienne oraz prowadzić do skurczów mięśni gładkich żołądka. W związku z tym można spodziewać się problemów żołądkowych, bólów brzucha lub intensywnych wzdęć. Jeśli już koniecznie musimy się czegoś napić, najlepiej wybrać napoje o takiej samej temperaturze, co jedzone owoce. Idealną alternatywą dla wody, może być letnia herbata.

Takich czereśni lepiej nie zjadać

Jeśli na owocach pojawiają się przebarwienia, są zbyt miękkie lub wycieka z nich płyn, wtedy lepiej odpuścić sobie tej przyjemności. Gdy czereśnie nie są świeże, mogą nam zaszkodzić. Natomiast, wbrew pozorom, znalezione w owocach insekty wcale nie są niebezpieczne dla zdrowia. Wystarczy porządnie wypłukać owoce i pozbyć się robaków, by wciąż móc cieszyć się ich smakiem. 

Więcej o: