Poskarżyłam się babci Heni, że wciąż piekę zakalce. Wyjaśniła, co robię źle. W końcu ciasta wychodzą

Pieczenie nowych ciast może sprawiać wiele przyjemności, ale i zawodu. Kiedy okazuje się, że wyczekiwana słodkość w środku jest niedopieczona, od razu odechciewa się kulinarnych eksperymentów. Od czego robi się zakalec? Jeśli nie dopilnujesz kilku rzeczy, z pewnością się pojawi.

Zakalec zwykle pojawia się podczas nieodpowiedniego pieczenia biszkoptów i drożdżowców. Jeśli surowy fragment dotyczy małej części wypieku, można go odkroić, a resztę zjeść. Gorzej, jeśli większość ciasta jest niedopieczona. Dlaczego powstaje zakalec? Sprawdź, jakie błędy najczęściej popełniamy.

Zobacz wideo Superszybko, supersmacznie i superłatwo, czyli ciasto na kefirze

Od czego robi się zakalec? Tego unikaj, a nie zepsujesz ciasta

Powstanie zakalca może być spowodowane przez kilka czynników. Niektóre błędy możemy popełnić już podczas wyrabiania ciasta, kiedy łączymy ze sobą składniki. Nadmiar mleka czy innych płynów dodawanych do masy może spowodować, że będzie ona zbyt rzadka, a zła konsystencja nie sprzyja równomiernemu wypiekowi. To samo tyczy się pójścia na skróty podczas mieszania składników. Jeśli zrobimy to niechlujnie, doprowadzimy do powstania grudek, a wtedy zakalec mamy jak w banku. Musimy również pamiętać o stopniowym dodawaniu mąki. Kolejną rzeczą jest sypanie proszku do pieczenia "na oko". Jeśli ilość będzie zbyt mała, ciasto nie wyrośnie, a szansa na dopieczenie w środku bardzo spadnie.

Niektóre rodzaje placków nie lubią nadmiernego miksowania, dlatego warto zatroszczyć się o odpowiedni czas łączenia składników i robić to zawsze zgodnie z przepisem. Najpopularniejszym błędem jest jednak złe podejście do samego pieczenia. Zbyt wysoka temperatura piekarnika może spowodować, że ciasto szybko się przyrumieni na wierzchu, a środek pozostanie surowy i niedopieczony.

PORADA! Zdarza ci się otwierać drzwiczki przed ukończeniem programu? Tym również narażasz wypiek na zakalec. Jeśli chcesz sprawdzić, czy ciasto jest dopieczone, zrób to najwcześniej 2-3 minuty przed zakończeniem pieczenia. 

Dlaczego zawsze wychodzi mi zakalec?
Dlaczego zawsze wychodzi mi zakalec? Dlaczego zawsze wychodzi mi zakalec? Fot. pexels.com / Taryn Elliott

Po czym poznać, że ciasto jest niedopieczone? Możesz sprawdzić to skuteczną metodą

Jeśli chcesz sprawdzić, czy ciasto ma zakalec, spróbuj przeprowadzić szybki test. Pamiętaj jednak, by zrobić to na kilka minut przed końcem pieczenia. Dzięki temu zyskasz pewność, że otwierając piekarnik, nie zaszkodzisz swojemu wypiekowi.

  • Najpierw oceń wygląd na wierzchu. Jeśli ciasto jest przyrumienione w równym stopniu na całej powierzchni, powinno być upieczone. Kiedy zauważysz na nim wyraźnie bledsze miejsca, mogą one wskazywać na zakalec. Odczekaj jeszcze chwilę, zanim otworzysz piekarnik.
  • Pod koniec programu sprawdź poziom wypieczenia ciasta za pomocą patyczka do szaszłyka. Wystarczy, że nakłujesz je w kilku miejscach i ocenisz, czy nie ma na drewienku mokrego ciasta. Jeśli patyczek jest suchy, o zakalcu nie będzie mowy.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.