Twarde i jędrne. Takie będą twoje ogórki, jeśli będziesz pamiętać o ważnym kroku. To klucz do sukcesu

Sezon na ogórki zaczyna się w lipcu i trwa aż do jesieni. To czas, kiedy warto przygotować zapasy słoików na zimę. W końcu nie ma nic lepszego niż soczyste kiszone do obiadu. Trzeba jednak wiedzieć, jak porządnie się za to zabrać. Jak długo moczyć ogórki przed kiszeniem?

Ogórki kiszone bez wątpienia należą do grona z najpopularniejszych przetworów w Polsce. Samo przygotowanie stanowi jednak dla niektórych ogromne wyzwanie. O czym warto wiedzieć? Zanim zaczniesz, sprawdź jak długo moczyć ogórki przed kiszeniem i co zrobić, żeby były twarde i chrupkie.

Zobacz wideo Nowy sposób na ogórki małosolne. Zrób je na sucho!

Jak długo moczyć ogórki przed kiszeniem? Poznaj sprawdzone sposoby

Przygotowywanie domowych przetworów to najlepszy sposób na zachowanie smaku ulubionych warzyw. Wyczarowanie ich jest niezwykle proste, a po wielu miesiącach czekania dodatkowo przynosi ogromną satysfakcję. Niestety zdarza się, że podczas procesu wykonamy mały błąd, a całe zapasy przestają się do czegokolwiek nadawać. Jest kilka sposobów na to, aby kiszone ogórki zawsze wychodziły chrupiące i jędrne. 

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie namoczenie. Warzywa należy dokładnie umyć, a później pozostawić na kilka godzin w zimnej wodzie. To sprawi, że będzie można je łatwiej doczyścić. Dodatkowo, po ukiszeniu ogórki staną się twarde i chrupiące. Przed włożeniem ich do słoika, warto "kąpać" je przez mniej więcej dwie do czterech godzin.

Domowy przepis na kiszone ogórki. Po ukiszeniu smakują jak złoto

Niezwykle ważne jest wybranie odpowiednich okazów. Trzeba zwrócić uwagę na ich świeżość - najlepiej, żeby zostały zebrane na kilka godzin przed przystąpieniem do procesu kiszenia. Świetnie sprawdzają się ogórki z własnego ogrodu, jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, to dobrze korzystać ze sprawdzonego źródła.

Składniki:

  • kilogram średniej wielkości ogórków,
  • duża główka czosnku,
  • 2-3 gałązki kopru,
  • łyżka ziaren gorczycy,
  • 2-3 liście laurowe,
  • 3-4 ziarna ziela angielskiego,
  • 3-4 litry wody,
  • 6 łyżek soli bez jodu.

Przygotowanie krok po kroku:

Na początku dokładnie wyczyść ogórki, a szczególnie ich końcówki, ponieważ tam lubi gromadzić się ziemia. Pozostaw je w zimnej wodzie na kilka godzin, do momentu aż stwardnieją. W międzyczasie przygotuj słoiki, warto je wcześniej umyć w zmywarce.

Obierz czosnek, a każdy ząbek przekrój na pół. Do słoików włóż po kilka połówek czosnku, łodyg kopru, liść laurowy oraz kilka ziaren ziela angielskiego i gorczycy. Dodaj też wymoczone ogórki, po czym przykryj je kolejną warstwą przypraw.

W garnku zagotuj wodę z solą i mieszaj, aż całkowicie się rozpuści. Jeszcze gorący płyn wlej do słoików i zalej nim ogórki. Po tym zabiegu każdy słoik przykryj gazą lub ścierką i zwiąż gumką recepturką.

Słoiki ustaw w ciepłym miejscu na minimum 12 godzin. Pamiętaj, że proces fermentacji może trwać dłużej. Po tym czasie, kiedy ogórki zaczną fermentować, przenieś je do chłodniejszego miejsca. Tak przygotowane przetwory można przechowywać przez kilka miesięcy. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.