Kolejny słoik do wyrzucenia? Babcia miała patent na miękkie i gorzkie ogórki. Chodzi o wodę

Nie ma nic pyszniejszego od świeżego, kruchego ogórka kiszonego wyjętego prosto ze słoika. Zdarza się jednak, że warzywa nie dość, że źle wyglądają, to jeszcze nie smakują tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Dlaczego ogórki wyszły miękkie i gorzkie?

Wiele gospodyń domowych proces kiszenia opanowało niemal do perfekcji. Dzięki wieloletniej praktyce oraz metodzie prób i błędów nauczyły się, na co zwracać szczególną uwagę. Babcia zdradziła mi swoje sekrety i od tego czasu ogórki zawsze wychodzą jędrne, chrupkie i pyszne.

Zobacz wideo Nie tylko ogórki można kisić. Zobacz, jak przyrządzić pomidory kiszone

Dlaczego ogórki wyszły miękkie i gorzkie? Sprawdź możliwe przyczyny

Choć kiszenie ogórków nie należy do trudnych zajęć, należy wykazać się uważnością podczas doboru warzyw i innych składników. Okazuje się, że na zepsucie zapasów może wpłynąć naprawdę sporo czynników, a pozornie błahe rzeczy mają istotne znaczenie. Dlatego jeśli chcesz cieszyć się pysznymi kiszonkami, wystrzegaj się poniższych błędów.

  1. Ogórki złej jakości. Jeśli do kiszonek użyjesz przerośniętych, przeleżanych, uszkodzonych czy nadpsutych warzyw, z pewnością doznasz zawodu po otworzeniu słoika. Wybieraj tylko te ogórki, które są świeże, jędrne i proste.
  2. Źle przygotowana zalewa. Jeśli do solanki użyjesz wody prosto z kranu, nie ma szans, by kiszonki wyszły dobre. Zanim wykorzystasz ją do zalewy, przegotuj i ostudź odpowiednią ilość. Kolejną ważną sprawą jest dobór soli. Zawsze używaj kamiennej (bez zawartości jodu) w ilości jednej kopiastej łyżki na każdy litr wody.
  3. Nieodpowiednia temperatura kiszenia. Aby fermentacja przebiegała sprawnie, należy zapewnić warzywom temperaturę w przedziale 18-22 stopnie. Jeśli będzie za wysoka, kiszenie przebiegnie zbyt szybko, a ogórki mocno zmiękną. Zbyt niska temperatura zatrzyma proces, co niekorzystnie wpłynie zarówno na smak jak i wygląd ogórków.
  4. Niedomyte pokrywki i słoiki. Kiszenie przeprowadzamy wyłącznie w sterylnych naczyniach. Tyczy się to również nakrętek. Wszelkie zabrudzenia doprowadzą do zepsucia ogórków i powstawania pleśni.
  5. Jeśli ogórki nie zostaną porządnie upchnięte i dociśnięte, wypłyną na powierzchnie. Sprzyja to pojawieniu się pleśni i zepsuciu. Pamiętaj również, by poza warzywami do słoików włożyć składniki zawierające naturalne substancje konserwujące, jak np. czosnek, liście wiśni lub dębu, chrzan i koper. Dzięki temu zachowasz jędrność i chrupkość ogórków.
Jak długo moczyć ogórki przed kiszeniem? Fot. philly077/istock
Jak długo moczyć ogórki przed kiszeniem? Fot. philly077/istock Fot. philly077/istock

Jak najlepiej wyparzyć słoiki? Prosta metoda z użyciem piekarnika

Wyparzenie słoików jest niezwykle istotne, dlatego nie można ominąć tej czynności. Tradycyjnie naczynia dezynfekuje się we wrzątku, jednak jest z tym sporo zachodu. Najlepiej wykorzystać w tym celu piekarnik. Ustaw temperaturę grzania na 120-140 stopni w trybie góra-dół. Następnie umieść umyte wcześniej słoiki na blaszce dnem do góry. Po 20 minutach wyłącz piekarnik i otwórz drzwiczki. Kiedy słoiki ostygną, są gotowe do użycia. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

PORADA! Jeśli chcesz wyparzyć małą liczbę słoików, zrób to w mikrofalówce. Napełnij naczynia do połowy wodą, ustaw na talerzu urządzenia i włącz program z najwyższą mocą grzania na 3-4 minuty. Po tym czasie ostrożnie wylej wodę i postaw słoiki do góry dnem na czystej ścierce.

Więcej o: