Ajran bez wątpienia można określić mianem napoju bogów. Powinno podawać się go schłodzony i z pianą na wierzchu. Świetnie smakuje i bardzo dobrze wpływa na organizm. Turcy go uwielbiają, często serwowany jest do kebabów i ostrych potraw, podaje się go również gościom zaproszonym do domu. Napój jest pełen witamin: A, D i z grupy B. To także źródło cennych minerałów: potasu, wapnia i magnezu. Jest niskokaloryczny, bo w 100 gramach są tylko 34 kcal.
Ajran doskonale nawadnia i gasi pragnienie. Pomaga uzupełnić elektrolity. Ma również dobry wpływ na pracę jelit, ponieważ jest produktem sfermentowanym, co przekłada się na lepsze trawienie. Diecie obfitującej w takie produkty przyjrzeli się japońscy naukowcy. Z badań, które zostały opublikowane w magazynie "Nature Communications", wynika, że spożywanie ich może wpływać na długość życia. Odkryli bowiem, że w jelitach przebadanych zdrowych osób w wieku 100 lat obecne są konkretne bakterie, które produkują kwasy żółciowe, co może skutkować skuteczniejszą obroną immunologiczną organizmu. Nie od dziś wiadomo, że flora bakteryjna jelit jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia. Więcej przeczytasz o tym w tym tekście.
W tureckim napoju są też białko i wapń, które wspierają prawidłową budowę kości. Picie ajranu może też pomóc obniżyć ciśnienie (ale w przypadku nadciśnienia lepiej zrezygnować z soli) i unormować poziom cholesterolu.
By zrobić ajran, nie potrzeba wielu składników. Tradycyjnie wystarczą jogurt, woda i sól. Czasem dodaje się też pieprz, ale można znaleźć przepisy również z innymi dodatkami, np. świeżą miętą, czosnkiem lub sokiem z limonki. W wersji z miętą jest bardzo popularny szczególnie latem, bo orzeźwia i jeszcze lepiej gasi pragnienie niż robiony według podstawowego przepisu. Żeby spróbować ajranu, nie musisz koniecznie jechać do Turcji. Możesz spróbować przyrządzić go w domu.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Do blendera przełóż jogurt, dolej wodę i wsyp sól. Blenduj do momentu, aż powstanie gładka mieszanka z pianką na wierzchu. Jeśli uważasz, że napój jest za mało słony, możesz jeszcze dodać soli. Po zblendowaniu możesz też zdecydować, czy chcesz dodać do niego inne przyprawy i dodatki. Ajran najlepiej smakuje na zimno i na świeżo. Jeśli zamierzasz wypić go później, schowaj napój do lodówki.