Można się sprzeczać, kłócić i nie zgadzać, ale prawda jest taka, że sałatka jarzynowa to królowa polskich stołów i mimo tego, że od lat inne sałatki, np. takie jak gyros, próbują ją wygryźć, to do tego daleka droga. Sałatka jarzynowa to nieodłączny element świątecznego stołu, ale raczymy się nią także podczas innych rodzinnych spotkań.
Sałatka jarzynowa to głównie ugotowane warzywa, jajka, kiszony ogórek, czasami marynowane grzybki lub jabłko, majonez i przyprawy. Wśród składników zawsze są ziemniaki i jeśli chcesz, żeby twoja jarzynowa była idealna, zacznij o niej myśleć już na zakupach.
Kiedy udajemy się na zakupy, w sklepach i marketach ziemniaki są oznaczone konkretnymi literami: A, B i C. To trzy podstawowe typy, chociaż możemy spotkać się z typami pośrednimi AB i BC. O co z tym chodzi?
Typ kulinarny A to ziemniaki sałatkowe, czyli takie, które mają najniższą zawartość skrobi. Cechują się zwartym miąższem, który nie rozpada się podczas gotowania i dobrze się kroi, jest więc idealny do sałatek, w tym naszej ulubionej jarzynowej.
Typ kulinarny B to ziemniaki ogólnokulinarne, czyli takie, które mają wyższą zawartość skrobi od tych z typu A, jednak nie są mączyste. Te ziemniaki są dobre w zasadzie do wszystkiego, jednak w sałatce jarzynowej mogą się rozpadać.
Typ kulinarny C to ziemniaki wysokomączyste, czyli takie, które mają w sobie najwięcej skrobi. To idealne ziemniaki do puree, placków, pyz i klusek śląskich, ale po ugotowaniu rozpadają się i nie da się ich kroić, nawet po schłodzeniu, a jeśli dodasz je do sałatki, jej konsystencja będzie przypominać warzywną pastę.
Jeśli jednak w twoim sklepie nie ma oznaczenia ziemniaków, powinna być zaznaczona odmiana. Jakich ziemniaków szukać do jarzynowej? Oto odmiany ziemniaków typu A: Agata, Annabelle, Almera, Belinda, Cecile, Dali, Denar, Impala, Impresja, Lord, Mozart, Musica, Nicola, Oberon, Viviana, Volumia.
Składniki: