Magnolia to popularne drzewo, które często jest sadzone jako ozdoba ogrodu. Cechuje się dużymi błyszczącymi liśćmi i efektownymi kwiatami w kolorze różowym. Mało kto jednak wie, że oprócz walorów estetycznych, ma również cenne właściwości lecznicze i prozdrowotne. Na co są dobre kwiaty magnolii?
Od setek lat magnolia jest wykorzystywana w medycynie wschodniej. Kwiaty zawierają olejki eteryczne, dzięki czemu wykazują działanie relaksujące i niwelujące napięcie nerwowe. Jak podaje portal doz.pl, są źródłem polifenoli i flawonoidów, czyli bioaktywnych związków odpowiedzialnych za walkę z wolnymi rodnikami oraz honokioli i magnololi, fitozwiązków o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym.
Płatki możesz też dodawać do sałatek, wypieków i marynat. Do przygotowania magnoliowego dżemu potrzebujesz:
PORADA! Pektynę możesz podmienić na żelatynę. Oba równie dobrze wiążą, ale różnią się pochodzeniem i strukturą. Żelatyna jest pochodzenia zwierzęcego i po rozpuszczeniu ma żelową konsystencję, pektyna zaś to błonnik rozpuszczalny pochodzenia roślinnego i jest bardziej płynna.
Pamiętaj, by przed przyrządzeniem dżemu dokładnie umyć płatki kwiatów. Najlepiej zbierać je z daleka od ruchliwych dróg i miasta.
Najlepszy dżem to...? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.