Pasta do zębów przyda się nie tylko w łazience. Doczyści też krany, pudełka na jedzenie, a nawet białe buty

"Mydło wszystko umyje, nawet uszy i szyję" - śpiewały kiedyś Fasolki. A pasta do zębów? Okazuje się, że pastą można umyć nie tylko zęby, ale także przedmioty codziennego użytku, w tym te kuchenne. Co warto nią wyczyścić?
Zobacz wideo

Pasta nie tylko do zębów

Pasta do zębów zawiera czynniki polerujące, mydła odpowiedzialne za powstawanie aktywnej piany, substancje przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, a także przeciwpróchnicze, które walczą między innymi z kamieniem nazębnym. Te wszystkie składniki sprawiają, że pasta do zębów idealnie sprawdza się nie tylko przy myciu zębów, lecz także w czyszczeniu przedmiotów domowego użytku. Do czego można jej użyć?

Brudny zlew

Jeśli na waszym zlewie lub umywalce pojawiły się zacieki i osady z mydła, warto użyć pasty do zębów, by się z nimi łatwo rozprawić. Wystarczy nałożyć jej niewielką ilość na wilgotną gąbkę i wyszorować powierzchnię. Właściwości czyszczące i wybielające w połączeniu z delikatnymi drobinkami polerującymi sprawią, że łatwo pozbędziecie się także odbarwień na przykład z kawy czy po prostu spowodowanych codziennym użytkowaniem. W przypadku trwalszych plam, warto pozostawić warstwę spienionej pasty na kilkanaście minut, po czym zmyć za pomocą wody i gąbki. Wasz zlew będzie dodatkowo ładnie pachniał.

Jak skutecznie wyczyścić zlew?Jak skutecznie wyczyścić zlew? Fot. Shutterstock/ThongPooN

Krany pokryte osadami i kamieniem

Pasta do zębów również świetnie poradzi sobie z chromowanymi powierzchniami na przykład kranów. Nie tylko je wyczyści, lecz także - dzięki delikatnemu wypolerowaniu za pomocą zwilżonej miękkiej ściereczki - nada im ładnego połysku. Dodatkowo tak samo, jak z radzi sobie z kamieniem nazębnym, pomaga też usuwać osad z kamienia, który niekiedy pojawia się wokół kranu. Wystarczy zwilżoną ściereczką lub szczoteczką do zębów (oczywiście inną niż ta, której używacie na co dzień), pocierać powierzchnię kranu i wokół niego. Jeśli kamień nie schodzi łatwo, można spienić pastę i pozostawić na kilkanaście minut, a po tym czasie zmyć.

Pojemniki na jedzenie, które przeszły zapachem

Jeżeli wasze pojemniki mimo porządnego mycia nabrały zapachu jedzenia, warto je wyszorować mokrą gąbką z dodatkiem pasty do zębów. Usunie ona woń przechowywanych w nich posiłków, a dodatkowo zadziała antybakteryjnie. Po takim czyszczeniu wystarczy umyć pojemniki tak jak zwykle i odstawić do wysuszenia.

Pasta również świetnie sprawdzi się w przypadku pozbywania się zapachu z dłoni, na przykład po tym, jak kroiliście cebulę albo czosnek. Wystarczy natrzeć nią skórę i pozostawić na kilka minut, a potem umyć ręce.

Maseczka z pasty do zębów usunie nieprzyjemne zapachy z dłoni.Maseczka z pasty do zębów usunie nieprzyjemne zapachy z dłoni. Fot. Shutterstock/Halfpoint

Pobrudzone ściany

Jeśli na powierzchni waszych ścian pojawiły się zabrudzenia, dobrze jest potraktować je właśnie pastą do zębów. Warto sprawdzić miejsca szczególnie nad kuchenką, gdzie smażone jedzenie pryska na boki, a także inne, które narażone są na częste dotykanie, kopanie albo rysowanie kredkami. Wystarczy zwilżyć ściereczkę lub gąbkę, nałożyć na nią niewielką ilość pasty do zębów i pokryć plamę. Taką warstwę należy pozostawić na dwie minuty, a potem zmyć czystą wilgotną ścierką i osuszyć.

Należy jednak się upewnić, że farba na waszych ścianach nadaje się do takiego mycia. Jeśli macie wątpliwości, sprawdźcie to w mało widocznym miejscu.

Porysowane i zaśniedziałe sztućce

Codziennie używanie sztućców sprawia, że się rysują i pokrywają ciemnym osadem. Można z tym walczyć za pomocą pasty do zębów. Wystarczy nałożyć ją na suchą ściereczkę lub szczoteczkę i porządnie wypolerować. Znikną zarówno drobne zarysowania, jak i ciemny osad. Tak samo można postąpić z innymi metalowymi przyborami, a także ze srebrną biżuterią. Należy jednak uważać z przedmiotami wykonanymi ze złota lub miedzi - polerowanie pastą może je zmatowić i uszkodzić.

Białe buty, które straciły swój blask

Niektórzy wrzucają zabrudzone buty do pralki, inni wolą nie ryzykować rozklejonymi podeszwami, których nie obejmuje reklamacja w sklepie. Aby doczyścić ciemne plamy z białych butów, wystarczy wetrzeć w nie trochę pasty do zębów (zarówno na boki podeszwy, jak i na wierzch), można to zrobić za pomocą szmatki albo szczoteczki. Następnie wystarczy zmyć pianę wilgotną ściereczką i pozostawić buty do wysuszenia, na przykład na nasłonecznionym parapecie.

Do czego można użyć pasty do zębów?

Okazuje się, że istnieje jeszcze całe mnóstwo zastosowań pasty do zębów, między innymi polerowanie reflektorów w aucie, usuwanie plan z tkanin czy zabezpieczanie luster (i gogli narciarskich oraz okularków do pływania) przed powstawaniem pary, a więc i zacieków. Warto więc uciekać się do takich trików, a zaoszczędzicie i nerwy, i pieniądze.

Zobacz również:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.