Deszczowa pogoda wpływa na ceny truskawek. Są tańsze, ale gorszej jakości

Latem stragany stoją truskawkami. Łubianki dorodnych, czerwonych owoców zachęcają nawet tych, którzy wcale nie planowali ich kupować. Mamy jednak dobre i złe wieści - przez pogodę truskawki są tańsze, ale gorsze.

W zeszłym tygodniu opublikowaliśmy zestawienie cen owoców sezonowych z najpopularniejszych polskich giełd. Okazuje się, że teraz wartość truskawek zaczęła spadać. To efekt nie tylko pełni sezonu, lecz także pogody - a ta ostatnio nie sprzyja tym nietrwałym owocom. Jak czytamy na portalu Sady Ogrody, obfite opady deszczu wpływają na rozwój chorób grzybowych, m.in. szarej pleśni. Jak zatem kształtują się ceny truskawek? Oto zestawienie na bazie danych z 21-24 czerwca.

Ceny truskawek idą w dół

Na Giełdzie Truskawkowej Goławin (woj. mazowieckie) łubianka tych owoców kosztuje pomiędzy 8 a 10 zł, zaś na Wielkopolskiej Giełdzie Rolno-Ogrodniczej S.A. w Poznaniu cena dwukilogramowej łubianki to 10-18 zł, czyli nieco mniej niż tydzień temu.

W podwarszawskich Broniszach kilogram truskawek kosztuje najmniej, bo 3-5,50 zł, zaś na Giełdzie Kaliskiej 6 zł. Na krakowskim Placu Targowym Rybitwy ceny tych owoców spadły o 2 zł i wynoszą pomiędzy 5 a 7 zł, a w Sandomierzu pomiędzy 4 a 6 zł. Podobnie mają się ceny truskawek na Lubelskim rynku hurtowym Elizówka, gdzie trzeba za nie zapłacić 5-6 zł za kilogram, a także w Podlaskim Centrum Rolno-Towarowym - Białystok - kilogram kosztuje 6-8 zł.

Niższe ceny truskawek obowiązują także na rolno-spożywczym rynku hurtowym we Wrocławiu - kobiałka kosztuje 7-12 zł oraz w Podkarpackim Centrum Hurtowym Agrohurt S. A. w Rzeszowie, gdzie za kilogram trzeba zapłacić 6-7 zł, czyli nawet o połowę mniej niż tydzień temu. Na targowisku hurtowym Mewat w Bydgoszczy truskawki są o 2 zł tańsze i kosztują 5-6 zł za kilogram.

Jedyny wzrost odnotowano na Łódzkim Rynku Hurtowym Zjazdowa S.A. Za łubiankę należy zapłacić o około 3 zł więcej niż przed tygodniem, czyli pomiędzy 10 a 15 zł.

Zobacz wideo Plama z truskawek na ubraniu? Podpowiemy, jak ją usunąć.

Ceny hurtowe a ceny dla klientów

Podane kwoty dotyczą kupna w hurcie. Co mówią zwykłym klientom? Dają obraz tego, w których regionach Polski możemy spodziewać się niższych cen truskawek. Na podstawie przedstawionych danych można wywnioskować, że najtaniej owoce te kupimy w okolicach Goławina, Broniszów czy Sandomierza. Najdroższe zaś dostaniemy prawdopodobnie w regionie poznańskim.

Więcej o: