Jak przechowywać szczypiorek? Zachowaj jego świeżość na dłużej

Świeży szczypiorek urozmaica smak potraw, nadaje im wspaniałego smaku i zapachu oraz dostarcza naszemu organizmowi dobroczynnych substancji odżywczych. Chociaż szczypiorek można mrozić, to w kuchni wykorzystujemy go przede wszystkim w świeżej postaci. Co zrobić żeby szczypiorek zachował świeżość? Podpowiadamy.

Jak przechowywać szczypiorek aby zachował świeżość?

Szczypiorku używamy w kuchni bardzo często, ponieważ jest świetnym dodatkiem do potraw. Dodajemy go głównie do sałatek, jajecznicy, twarogu czy ziemniaków. Szczypiorek najlepiej trzymać w lodówce. Jak przechowywać szczypiorek, aby cieszyć się jego świeżością na dłużej? 

Koper ogrodowy: kiedy siać i jak uprawiać?Kiedy siać koper ogrodowy? Uprawa, zrywanie i suszenie kopru

Wypróbowane sposoby na świeży szczypiorek:

Na początek  szczypiorek zaleca się umyć i osuszyć. Można poczekać, aż woda sama wyschnie lub wysuszyć go przy pomocy ręczników papierowych. Osuszenie szczypiorku jest ważne, ponieważ krojąc mokre zioła pozbawiamy je pożądanej sypkości.

Zakupiony świeży szczypiorek należy wyjąć z plastikowego opakowania, owinąć go w wilgotny papierowy ręcznik, i umieścić w lodówce. Najlepszą lokalizacją do przechowywania ziół będzie szuflada przeznaczona do warzyw. Zabezpieczony w ten sposób, w optymalnych warunkach przetrwa nawet trzy dni.

Umyty i osuszony szczypior drobno siekamy. Wkładamy do szczelnego pojemnika i umieszczamy w lodówce. Pamiętajmy, aby umieścić szczypiorek w szklanym pojemniku hermetycznym lub słoiku. Taki szczypiorek może pozostać świeży w lodówce nawet przez dwa tygodnie.

Zobacz wideo Znacie ten przepis?

Czy szczypiorek można mrozić?

Mrożenie żywności to jeden z najbardziej sprawdzonych sposobów na utrzymanie świeżości pożywienia. Pozwala zachować oczekiwaną jakość jedzenia przez długi czas, jednocześnie zapobiegając marnowaniu jedzenia. Wiele osób zastanawia się, czy można mrozić szczypiorek, bo jest jednym z tych produktów, które warto mieć zawsze w kuchni. Mrożenie nie wpłynie negatywnie na barwę i smak nowalijki. W rzeczywistości mrożony szczypiorek posiada takie same cechy jak świeży: smak, barwę, właściwości. Pamiętajmy, że w mrożony szczypiorek najlepiej zaopatrzyć się w sezonie, gdyż wtedy posiada niepowtarzalny smak i aromat. 

Podagrycznik stosowany jest m.in. w leczeniu chorób reumatycznych.Rośnie niemal wszędzie, a doskonale sprawdzi się w kuchni

Zanim umieścimy szczypiorek w zamrażarce uprzednio należy go staranne umyć i osuszyć  za pomocą ręcznika papierowego. Potem należy go drobno pokroić i przełożyć do szczelnego pojemnika hermetycznego. Szczypiorek może w takich warunkach spędzić do sześciu miesięcy w zamrażarce. 

Mrożenie szczypiorku to doskonały sposób na zachowanie posiadanych przez niego właściwości. Możemy zatem swobodnie go przechowywać w ten sposób i wykorzystać do dań, np. do przygotowania masła szczypiorkowego czy sosu jogurtowo-szczypiorkowego. 

Zobacz też: Masło tymiankowo-czosnkowe

Więcej o: