Te grzyby możesz zbierać już teraz. Nie trzeba czekać do jesieni na grzybobranie

Nie musisz czekać do jesieni, by iść na grzyby. Kilka znanych gatunków znajdziesz w lesie już teraz. Są one ukryte wśród mchu i traw. Wystarczy tylko dobrze poszukać. Pamiętaj o tym, że grzyby jadalne łatwo pomylić z tymi trującymi - są do siebie podobne.

Więcej informacji na temat grzybobrania znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Pyszne dania z kurkami. Wypróbuj te przepisy

Fani grzybobrania zbiory zaczynają na początku jesieni. Deszczowa pogoda sprawia, że w lesie możemy znaleźć wiele gatunków. Czy wiesz jednak, że niektóre grzyby możesz znaleźć już teraz? Borowiki i kurki wyróżniają się kolorem i kształtem. Są smaczne, a dodanie ich do potrawy może podbić jej smak. Pamiętaj jednak o zasadach grzybobrania, ponieważ łatwo pomylić je z gatunkami. Pewne porzekadło głosi, że "wszystkie grzyby są jadalne, ale niektóre tylko raz", dlatego trzeba uważać. 

Grzybobranie w czerwcu. W lasach pojawiają się pierwsze okazy

Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe opublikowało na swoim fanpage'u na Facebooku fotografię przedstawiającą grzyba, który rośnie wśród mchu.

Coś się pokazuje tu i ówdzie...

- czytamy w opisie do zdjęcia.


Czerwiec jest miesiącem, w którym na drzewach pojawiają się owoce, a rośliny wydają przepiękne kwiaty. W tym czasie wiele zwierząt ma swój okres rozrodczy, a inne odchowują urodzone przed kilkoma tygodniami młode. Nawet pojawiły się już pierwsze grzyby jadalne. W lasach spotkamy na przykład koźlarze, pieprzniki, borowiki i kurki. Co ciekawe, w tym roku grzyby dość późno zaczęły rosnąć. Winę za to ponosi fakt, że wiosna była sucha. Szczególnie widoczne jest to w południowej części kraju. Na Podkarpaciu pierwsze okazy światło dzienne ujrzały pod koniec maja. 

Gdzie zbierać grzyby? Pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności

W Jeleniej Górze można znaleźć borowiki, kurki zaś spotkamy w Karkonoszach. W Katowicach zaś pojawiły się pierwsze żółciaki siarkowe. W przypadku niektórych gatunków trzeba poczekać jeszcze kilka tygodni. Małe grzybki nie zawsze nadają się do spożycia. 

Jeśli jesteś początkującym grzybiarzem, musisz zachować ostrożność. Niektóre trujące grzyby wyglądają podobnie do tych jadalnych. Liszówka pomarańczowa przypomina kurki, zaś sam borowik ma kilka gatunków (trujący jest szatański, który ma czerwony trzonek). Istotny jest sposób zbierania grzybów.

Pamiętajmy, aby nie niszczyć grzybni, ponieważ w takim wypadku nikt inny nie znajdzie w tym miejscu więcej grzybów. Dlatego najlepiej jest wycinać grzyby ostrym nożem tuż przy ziemi. Miejsce po grzybie powinno się przykryć ściółką, aby grzybnia bez potrzeby nie wysychała

- apelują Lasy Państwowe cytowane przez portal strefaagro.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.