W twojej lodówce jest taka dziurka? To ważna część sprzętu. Zadbaj o nią, zanim będzie za późno

Lodówka to sprzęt, który stał się tak oczywistym wyposażeniem domowym, że często nie zwracamy uwagi na szczegóły. Okazuje się, że jej budowa ma znaczenie, a niewielki otwór na tylnej ściance to nie dizajnerski kaprys, a uzasadniona konieczność. Zdradzamy, do czego służy i czemu jest tak ważny.
Zobacz wideo Sylwia Majcher: Lodówka jest sklepem pierwszego wyboru

To oczywiste, iż zadaniem lodówki jest utrzymanie żywności w jak najlepszej kondycji przez długi czas. Oczekujemy, że warzywa pozostaną jędrne i świeże, a wędlina, czy sery uda się zjeść nawet po kilku dniach od otwarcia. Niestety bez właściwej dbałości o sprzęt szybko można się rozczarować, a katastrofy przyczynić się może niepozorny otwór.

Mizeria Perfekcyjna mizeria z przepisu babci. Kluczem jest uniknięcie goryczy

Po co jest dziura w lodówce?

Na co dzień raczej nie zastanawiamy się, co konstruktor danego sprzętu AGD miał na myśli. W końcu lodówka ma nam ułatwić życie i zapobiegać marnowaniu żywności. Brzmi genialnie, ale niestety nie do końca tak jest. Jeśli zbagatelizujemy pewną zależność, w krótkim czasie możemy dostrzec, że jedzenie szybko się psuje, a w pojemniku na warzywa i owoce zbiera się woda. Dlaczego tak jest? Wszystko za sprawą niewielkiego otworu zamieszczonego na tylnej ściance. Jeśli do tej pory zastanawialiście się, po co jest dziura w lodówce, to rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Klasyczna lodówka nie posiada systemu odszraniania, oznacza to, że skraplająca się wilgoć musi gdzieś powędrować. Dlatego w dolnych partiach sprzętu, na tylnej ściance, pośrodku znajduje się otwór a w nim przetykacz. To tutaj spływa woda, która jest efektem wspomnianej wilgoci. Niestety czasem zapominamy o tym jak poprawnie zamieszczać żywność. Kiedy wypełnimy lodówkę po brzegi, a jedzenie dotyka tylnej ściany, łatwo o kłopoty. Resztki żywności gromadzą się tuż przy odpływie, co utrudnia drenaż wody.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Metamorfoza Olafa Lubaszenko Olaf Lubaszenko zrzucił ponad 80 kg. Odstawił konkretne produkty

Jak wyczyścić odpływ wody w lodówce?

Pierwszym sygnałem, że coś jest nie tak i że woda nie spływa we właściwe miejsce, jest zaobserwowanie nagromadzenia się wody w dolnej części lodówki. Często zdarza się, że otwierając pojemnik z warzywami i owocami, widzimy, że zawartość stała się mokra. W ten sposób żywność w krótkim czasie zaczyna pleśnieć i nadaje się do kosza. 

Dlatego bardzo ważne jest to, aby średnio raz w tygodniu korzystać z przetykacza. To niewielki przyrząd umieszczony w odpływie. Wystarczy poruszać nim energicznie we wszystkie strony. Następnie sięgnąć po patyczki kosmetyczne i wyciągnąć resztki jedzenia, które wpadły do otworu. Czynność powtórzyć, aż patyczek będzie czysty. Pod żadnym pozorem nie korzystamy z wykałaczki, jej krucha struktura może doprowadzić do złamania i zatkania odpływu.

Więcej o: