W twojej lodówce jest taka dziurka? To ważna część sprzętu. Zadbaj o nią, zanim będzie za późno

Lodówka to sprzęt, który stał się tak oczywistym wyposażeniem domowym, że często nie zwracamy uwagi na szczegóły. Okazuje się, że jej budowa ma znaczenie, a niewielki otwór na tylnej ściance to nie dizajnerski kaprys, a uzasadniona konieczność. Zdradzamy, do czego służy i czemu jest tak ważny.
Zobacz wideo Sylwia Majcher: Lodówka jest sklepem pierwszego wyboru

To oczywiste, iż zadaniem lodówki jest utrzymanie żywności w jak najlepszej kondycji przez długi czas. Oczekujemy, że warzywa pozostaną jędrne i świeże, a wędlina, czy sery uda się zjeść nawet po kilku dniach od otwarcia. Niestety bez właściwej dbałości o sprzęt szybko można się rozczarować, a katastrofy przyczynić się może niepozorny otwór.

Po co jest dziura w lodówce?

Na co dzień raczej nie zastanawiamy się, co konstruktor danego sprzętu AGD miał na myśli. W końcu lodówka ma nam ułatwić życie i zapobiegać marnowaniu żywności. Brzmi genialnie, ale niestety nie do końca tak jest. Jeśli zbagatelizujemy pewną zależność, w krótkim czasie możemy dostrzec, że jedzenie szybko się psuje, a w pojemniku na warzywa i owoce zbiera się woda. Dlaczego tak jest? Wszystko za sprawą niewielkiego otworu zamieszczonego na tylnej ściance. Jeśli do tej pory zastanawialiście się, po co jest dziura w lodówce, to rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Klasyczna lodówka nie posiada systemu odszraniania, oznacza to, że skraplająca się wilgoć musi gdzieś powędrować. Dlatego w dolnych partiach sprzętu, na tylnej ściance, pośrodku znajduje się otwór a w nim przetykacz. To tutaj spływa woda, która jest efektem wspomnianej wilgoci. Niestety czasem zapominamy o tym jak poprawnie zamieszczać żywność. Kiedy wypełnimy lodówkę po brzegi, a jedzenie dotyka tylnej ściany, łatwo o kłopoty. Resztki żywności gromadzą się tuż przy odpływie, co utrudnia drenaż wody.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak wyczyścić odpływ wody w lodówce?

Pierwszym sygnałem, że coś jest nie tak i że woda nie spływa we właściwe miejsce, jest zaobserwowanie nagromadzenia się wody w dolnej części lodówki. Często zdarza się, że otwierając pojemnik z warzywami i owocami, widzimy, że zawartość stała się mokra. W ten sposób żywność w krótkim czasie zaczyna pleśnieć i nadaje się do kosza. 

Dlatego bardzo ważne jest to, aby średnio raz w tygodniu korzystać z przetykacza. To niewielki przyrząd umieszczony w odpływie. Wystarczy poruszać nim energicznie we wszystkie strony. Następnie sięgnąć po patyczki kosmetyczne i wyciągnąć resztki jedzenia, które wpadły do otworu. Czynność powtórzyć, aż patyczek będzie czysty. Pod żadnym pozorem nie korzystamy z wykałaczki, jej krucha struktura może doprowadzić do złamania i zatkania odpływu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA