Usprawnia pracę jelit, stabilizuje cukier, obniża cholesterol. Najlepiej pić je o wskazanej porze

Siemię lniane to ważny składnik diety. Choć ziarenka się nieduże, skrywają w sobie ogrom prozdrowotnych właściwości. Wspomagają przemianę materii, stabilizują cukier i obniżają ryzyko chorób serca, obniżając cholesterol. To jednak zaledwie początek listy powodów, dla których warto sięgnąć po siemię lniane. Zanim jednak włączysz je do swojej diety, dowiedz się, o której godzinie najlepiej je pić.

Siemię lniane to nic innego jak po prostu ziarna lnu. Z pewnością każdy z was kiedyś je widział. Są niewielkie, brązowe i błyszczące. Dodaje się je do różnego rodzaju potraw i wypieków, między innymi do pieczywa. Z siemienia lnianego robi się też napój, który pity regularnie będzie miał zbawienny wpływ na nasz organizm. Skąd biorą się jego prozdrowotne właściwości? Oczywiście z tego, co skrywają w sobie ziarna siemienia.

Łagodzi kaszel, pomaga jelitom, stabilizuje cukier. Tak działa siemię lniane

Spożywanie całych ziaren usprawnia pracę jelit. Robi się z nich również olej lniany, który pełen jest niezwykle cennych kwasów tłuszczowych omega-3. Konkretnie jest to kwas alfa-linolenowy, który jest wymagany do tego, by nasz organizm dobrze funkcjonował. Jego dostarczanie jest szczególnie ważne, ponieważ nie produkujemy go sami, a pozyskujemy jedynie z pożywienia. Ten kwas tłuszczowy doskonale wpływa na pracę serca.

Zobacz wideo Dlaczego warto jeść imbir? W daniach ciężkostrawnych chroni przed niestrawnością

W siemieniu lnianym znajduje się też dużo błonnika pokarmowego. Wchłania wodę z przewodu pokarmowego, pęcznieje, a to skutkuje spowolnieniem trawienia. To z kolei przekłada się na ustabilizowanie poziomu cukru we krwi. Rozpuszczalny błonnik ma też swój udział w obniżaniu poziomu cholesterolu, a to, jak wiadomo, ma zbawienny wpływ na układ krwionośny, a co za tym idzie - obniża ryzyko wystąpienia chorób serca. 

Siemię lniane jest również źródłem lignanów. To grupa polifenoli, które posiadają cenne właściwości przeciwutleniające. Przeciwutleniacze są potrzebne, by przeciwdziałać namnażaniu się wolnych rodników, które z kolei przyspieszają proces starzenia i wpływają na rozwój chorób, w tym nowotworów. Po siemię lniane powinni sięgać również przeziębieni, ponieważ łagodzi uporczywy kaszel. Picie napoju z siemienia lnianego zaleca się też osobom, które cierpią na refluks.

Kiedy najlepiej pić siemię lniane? Jest konkretna pora

Siemię lniane można jeść zarówno w formie całych ziaren, jak i przygotowując napój. W pierwszym przypadku wystarczy zjadać dwie łyżki siemienia lnianego dziennie, pamiętając przy tym, by nie robić tego od razu, ale stopniowo przyzwyczajając organizm do tego, że włączyliśmy je do diety. Inaczej mogą pojawić się uporczywe wzdęcia. Według niektórych badań wystarczy nawet łyżka każdego dnia, by doczekać się widocznych efektów dla zdrowia.

Jeżeli natomiast zamierzamy przygotowywać sobie napój, ziarna trzeba wcześniej zmielić. Potem zalewamy je wodą i czekamy, aż napęcznieją. Napój będzie wówczas przypominał konsystencją kisiel. Kiedy najlepiej go pić? Jeśli chcemy wspomóc jelita i poprawić regularność wypróżnień, zaleca się, by pić siemię lniane wieczorem. Jeżeli zaś naszym głównym celem jest wsparcie w odchudzaniu, to należy po nie sięgać rano, ponieważ wtedy spowolni trawienie i przyniesie uczucie sytości, a my nie będziemy mieli ochoty podjadać między posiłkami. Osoby, które zmagają się z chorobą uchyłkową powinny wybierać mielone siemię lniane lub olej lniany. Konsultacja z lekarzem generalnie zalecana jest w przypadku przewlekłych chorób układu pokarmowego oraz kobietom w ciąży.

Jak jeszcze można spożywać siemię lniane? Wspominaliśmy już, że bywa dodawane do pieczywa. Zmielone siemię lniane można wsypać do koktajli, jogurtów, sałatek, owsianek i zup. Ponadto, co niektórych może zaskoczyć, świetnie sprawdza się w potrawach wegańskich jako... zamiennik jajek. Wystarczy połączyć trzy łyżki wody z jedną łyżką zmielonego siemienia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.