Które jajka lepiej jeść: na twardo czy na miękko? Jedne mają przewagę

Jajka to nieodłączny element diety wielu z nas. Zjadamy je przede wszystkim na śniadanie lub kolację, choć są też składnikami ciast i dań obiadowych. Nie zawsze jednak korzyści zdrowotne, które płyną z ich spożywania, są takie same. Najlepiej, jeśli jajka są gotowane, ale czy te na twardo i na miękko są sobie równe? Okazuje się, że jedne z nich są dla nas lepsze.

Jajka można jeść na wiele sposobów, jednak najpopularniejsze jest gotowanie ich na twardo lub na miękko. Nie będziemy rozstrzygać, która metoda jest lepsza pod kątem smakowym, bo to wynika oczywiście z indywidualnych preferencji. Co innego jednak kwestie zdrowotne. Okazuje się bowiem, że jeden z tych sposobów gotowania jajek ma pewną przewagę nad drugim.

Zobacz wideo Jak gotować jajka, by dobrze się obierały? Oto sztuczki szefa kuchni

Jajka gotowane czy surowe? Eksperci nie mają wątpliwości

Zacznijmy od tego, że jajka lepiej jeść gotowane niż na surowo. Podgrzewanie ich sprawia, że zarówno białko, jak i biotyna (jedna z witamin z grupy B), są dla nas lepiej przyswajalne. Badanie, które zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym "Journal of Nutrition" wykazało, że nasz organizm jest w stanie wykorzystać aż 91 proc. białka z ugotowanych jajek i tylko 51 proc. z surowych.

Ponadto poddanie ich obróbce cieplnej w wysokiej temperaturze eliminuje bakterie salmonelli, które mogą się w nich znajdować. Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny, te drobnoustroje bardzo szybko ulegają zniszczeniu w temperaturze 100 stopni Celsjusza, w 70 stopniach giną w ciągu czterech minut, zaś w 60 stopniach w ciągu 10-20 minut.

W przypadku jajek jedzonych na surowo (np. w majonezie lub koglu moglu) trzeba zachować szczególną ostrożność. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała nawet wytyczne dotyczące tego, jak przygotować takie jajka, by zmniejszyć ryzyko zakażenia salmonellą. Zanim oczyścimy jajka, sami powinniśmy umyć ręce wodą z mydłem. Następnie widoczne na skorupce zabrudzenia należy usunąć miękką szczoteczką razem z wodą w temperaturze pokojowej. Jeżeli nie widać brudu na jajkach, można tylko opłukać je ciepłą wodą. Następnym krokiem zalecanym przez WHO jest pasteryzacja jajek, czyli włożenie ich do naczynia (ważne, by miały temperaturę pokojową) i zalanie wrzątkiem. 

Które jajka są zdrowsze: na twardo czy na miękko? Jedne mają przewagę

Wiemy już, że gotowanie jajek jest bezpieczniejsze niż jedzenie na surowo. Natomiast która z najpopularniejszych metod sprawdza się najlepiej pod kątem zdrowotnym? Wszystko ma związek z czasem gotowania. Jajka na twardo gotuje się przez około osiem do dziesięciu minut. Ważne, by potem zalać jajka zimną wodą, by zatrzymać proces gotowania. Jak podaje serwis dietetycy.org.pl, dłuższe gotowanie jajek sprawia, że tracą nie tylko walory smakowe, lecz także stają się bardziej ciężkostrawne. Spożywanie zbyt długo gotowanych jajek może też prowadzić do problemów żołądkowo-jelitowych.

Ponadto, jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie "Journal of Agricultural Food Chemistry", podczas gotowania jajek na twardo dochodzi do utraty części właściwości przeciwutleniających. Przeciwutleniacze (inaczej zwane antyoksydantami) to ważne związki chemiczne, które zwalczają nadmiar wolnych rodników. Chronią nas w ten sposób przed rozwojem chorób, również nowotworowych, i spowalniają proces starzenia.

W przypadku jajek na miękko czas gotowania jest zdecydowanie krótszy. Powinno się to robić przez dwie do czterech minut. Dzięki temu są bardziej lekkostrawne, a, jak dowiadujemy się z dietetycy.org.pl, lecytyna, która znajduje się w jajku i która m.in. zapobiega przyswajaniu cholesterolu (pełni też ważną rolę w wielu procesach przemiany materii, tworzy warstwę ochronną ściany żołądka, poprawia pamięć i koncentrację), nie ulega uszkodzeniu. Jajka, które są krócej gotowane, zachowują więcej wartości odżywczych.

Należy też pamiętać, by z jajkami nie przesadzać. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej podaje, że za rozsądne uznaje się zjadanie maksymalnie siedmiu jajek tygodniowo. Z kolei według American Heart Association nie powinno to być więcej niż jedno jajko dziennie lub dwa białka jajka dziennie.

Więcej o: