Kraków to miasto, które przyciąga rzeszę turystów. Bez względu na porę roku w zabytkowej części miasta aż roi się od smakoszy, chcących spróbować tradycyjnej polskiej kuchni. Okazuje się, że jeden z popularnych lokali gastronomicznych w centrum Krakowa zaskoczył swojego gościa, wręczając mu nietypowy paragon. O całej sytuacji klient jednej z restauracji postanowił opowiedzieć za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Jeden z internautów opublikował na portalu X obszerną relację z wizyty w popularnej w Krakowie restauracji "Pod Wawelem". Mężczyzna wybrał się na obiad i jedną z rzeczy, która od razu zwróciła jego uwagę, był fakt, że na miejscu można było płacić wyłącznie gotówką. Po zjedzeniu zamówionych potraw i prośbie o rachunek, czekało go jeszcze większe zdziwienie. Paragon, który otrzymał, od razu wzbudził jego podejrzenie. Postanowił więc zwrócić uwagę pracownikom.
Restauracja Pod Wawelem. Na początku informacja - płatność tylko gotówką. Potem otrzymany paragon nie zawierał NIPu, daty i innych wymaganych danych. Po zwróceniu uwagi otrzymałem poprawny paragon. Jest jeszcze wiele pracy do zrobienia.
Początkowo otrzymał rachunek kelnerski zamiast fiskalnego. Stosowanie takiej praktyki jest niezgodne z prawem. Co więcej, nie jest to dokument potwierdzający zakup. Może też wskazywać na to, że transakcja nie została wprowadzona na kasie fiskalnej, tym samym nie została opodatkowana. Warto pamiętać, że wydruk z karty także nie zastępuje paragonu fiskalnego.
Jak podaje Ministerstwo Finansów, paragon fiskalny to dokument, który potwierdza dokonanie transakcji. Musi zawierać kilka elementów: centralnie umieszczony napis paragon fiskalny, NIP wystawcy, jego nazwę i adres, logo i numer unikatowy kasy. Każdy paragon powinien zostać wręczony klientowi, niezależnie od tego, czy chce go dostać, czy nie. Z tego obowiązku zwolnieni są podatnicy w dwóch przypadkach.
W roku podatkowym nie osiągnęli obrotu w wysokości 20.000 zł ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych (tzw. zwolnienie podmiotowe) lub wykonują czynności określone w załączniku do tego rozporządzenia (np. dokonują sprzedaży towarów w systemie wysyłkowym, gdzie zapłatę sprzedawca otrzymuję za pośrednictwem m.in. banku).
Napisaliśmy maila do restauracji z prośbą o komentarz w sprawie. Czekamy na odpowiedź. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Aktualizacja 24 maja 2024 roku. Otrzymaliśmy od restauracji wiadomość:
Potwierdzamy, iż są to dania naszej restauracji dostępne w karcie menu, w takich cenach. Ceny załączonego paragonu są zgodne z cenami w karcie menu. Jeśli na stronie internetowej ceny są wyższe, przepraszamy.
Restauracja zatem potwierdziła obowiązujące u nich ceny, ale nie postanowiła się odnieść do autentyczności paragonu i sytuacji opisanej przez użytkownika portalu "X".