Ogórek zakwitł, ale nie owocuje? Zawiniła prawdopodobnie jedna rzecz. Oto jak temu zapobiec

Uprawa ogórków jest prosta tylko z pozoru. O zielone warzywa trzeba odpowiednio dbać, m.in. poprzez podlewanie i nawożenie. Czasem nasze wysiłki spełzają jednak na niczym, a roślina nie owocuje. Dlaczego ogórki kwitną czasem na pusto? I czy da się temu zaradzić?

Wielu hodowców, zarówno tych mniej, jak i bardziej profesjonalnych, zastanawia się, dlaczego ogórki kwitną na pusto. Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Przyczyn felernego zjawiska może być kilka, jednak najczęściej jest to spowodowane jedną rzeczą. Jak najlepiej zadbać o plony? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Uprawa roślin na balkonie - czego potrzebujesz, co można zasiać, na co zwrócić uwagę?

Dlaczego ogórki kwitną na pusto? Przyczyna problemu nie zawsze jest oczywista

Zdarza się, że mimo usilnych starań - nasze ogórki kwitną, ale nie owocują, czyli nie zawiązują owoców. Spowodowane może to być np. pogodą. Istotną rolę odgrywa tu odpowiednie nasłonecznienie, a także temperatura. Jeśli spadnie poniżej 13-15 st. Celsjusza, ogórki mogą nie "podołać". Podobnie sprawa wygląda w przypadku upałów. Warzywa gruntowe nie przepadają ani za niskimi, ani za wysokimi temperaturami. Warto mieć to na uwadze, by w razie potrzeby odpowiednio chronić swoje plony.

Winne braku owoców może też być nieprawidłowe podlewanie. W tym przypadku problem stanowią znowu sytuacje skrajne, czyli zarówno nadmiar, jak i deficyt wody. Pędy ogórków potrzebują wilgotnego podłoża, by móc zdrowo rosnąć. Ich system korzenny jest płytki, ale rozbudowany. Oznacza to, że powierzchnia gleby powinna być stale lekko nawilżona. Warto też pamiętać o zwiększeniu częstotliwości podlewania plonów w okresie upałów. Dwie ważne wskazówki - nie zalewaj przy tym roślin (zwłaszcza liści) ani nie używaj zimnej wody. 

Ogórki gruntowe lubią miejsca dobrze nasłonecznione, o wilgotnym podłożuOgórki gruntowe lubią miejsca dobrze nasłonecznione, o wilgotnym podłożu Fot. Rafał Michałowski / Agencja Wyborcza.pl

Jak pobudzić ogórki do owocowania? Mamy na to sprawdzony sposób

Czasem nie ma innej rady - trzeba działać! Na ogórkach wyrastają kwiaty rozdzielnopłciowe: żeńskie i męskie. Aby doszło do zapylenia, pyłek z kwiatu męskiego musi dotrzeć do kwiatu żeńskiego. Brak owocu może zatem wskazywać, że kwiat żeński nie został zapylony przez pszczoły czy trzmiele. Rozwiązanie w takiej sytuacji nasuwa się samo.

Kwiaty ogórków trzeba zapylić samodzielnie. W jaki sposób? Chociażby poprzez przeniesienie pyłku z jednego kwiatu na drugi, np. pędzelkiem o delikatnym włosiu. Zaznaczamy również, że jest to problem głównie warzyw uprawianych pod folią i w szklarni, gdzie owady mają ograniczony dostęp. Z tego względu polecamy przeniesienie roślin do uprawy gruntowej. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.