Dekoracja stołu wigilijnego

Dekoracja stołu wigilijnego jest tematem równie ważnym, co przygotowanie potraw na uroczystą wieczerzę. Przygotowując kolację na najbliższych warto zadbać o piękny wygląd stołu! Ubieranie stołu wigilijnego - o czym należy pamiętać?

Dekoracja stołu wigilijnego wcale nie jest trudna! Do przygotowań warto zaangażować całą rodzinę – z tym zadaniem poradzą sobie nawet najmłodsi. Jakie dekoracje na stół wigilijny przygotować? Podpowiadamy!

Tradycyjna kolacja wigilijna – dekoracja stołu

Podstawowym elementem wystroju jest obrus na wigilijny stół. Tradycja nakazuje, by był on biały. Można wybrać taki ze świątecznymi zdobieniami, np. dzwoneczkami, liśćmi ostrokrzewu czy innym motywem. Jeśli decydujemy się na całkowicie biały obrus, na środku można położyć ozdobny świąteczny bieżnik lub dla każdego gościa przygotować świąteczne podkładki pod talerze.

W centralnym miejscu, zwykle na talerzu z siankiem, powinien leżeć opłatek, którym będziemy łamać się z najbliższymi. Wedle tradycji sianko wkłada się również pod obrus.

Stół wigilijny – dekoracje

O co jeszcze warto zadbać? Pomysłów na ubieranie stołu wigilijnego jest wiele! Co można przygotować?

 • stroik świąteczny ze świeczką – do kupienia lub samodzielnego wykonania,
 • serwetki w świąteczne wzory,
 • pokrowce na sztućce,
 • ozdobne osłonki na szklanki,
 • miniaturowa choinka przyozdobiona bombkami,
 • czerwone i zielone kokardy,
 • świeczki w świątecznych świecznikach,
 • drobny upominek dla każdego gościa, np. kilka pierniczków,
 • świąteczne figurki lub małe serwetki, np. aniołki, śnieżynki, gwiazdki,
 • niewielka szopka betlejemska,
 • na bardzo wykwintną wieczerzę – wigilijne menu przewiązane wstążeczką na każdym talerzyku.

Choinki, gwiazdy betlejemskie, a może kieszonki? Zobacz jak efektownie złożyć serwetki na świąteczny stół:

Zobacz wideo

Świąteczna dekoracja stołu wigilijnego – porady

O czym trzeba pamiętać, ubierając stół?

 1. Nie przesadzaj z liczbą dodatków, zastanów się, co zmieści się na stole. Przecież na stole musi zmieścić się 12 potraw oraz nakrycia dla wszystkich gości! Gdy podczas jedzenia ciągle coś będzie przeszkadzać, przewracać się lub brudzić, świąteczny nastrój szybko pryśnie.
 2. Jeżeli przy stole siedzą małe dzieci, ogranicz szklane dekoracje dla ich bezpieczeństwa. Rozrzucone nieduże bombki czy szklane figurki wyglądają ładnie, ale lepiej, by nie było ich w zasięgu małych rączek.
 3. Zachowaj podstawowe zasady bezpieczeństwa, jeżeli stawiasz na stole świeczki. Stawiaj je tak, by się nie przewróciły, by nie zajęły się od nich inne rzeczy i by pozostały z dala od dzieci.
 4. Pamiętaj, że dekoracje na stół bożonarodzeniowy można wykonać samodzielnie, nie kupując mnóstwa dodatków, nie wydając dużych pieniędzy. Przypomnij sobie, jak wycinać śnieżynki z papieru, wyszukaj w internecie, jak układać serwetki, zrób stroik z uzbieranych szyszek, orzechów włoskich lub niewykorzystanych bombek choinkowych. Wystrój stołu wigilijnego nie musi kosztować fortuny i wiązać się z kupowaniem kolejnych przedmiotów, które będą zagracać szafkę.
 5. Zadbaj przede wszystkim o porządek i higienę. Nawet najpiękniejsze dekoracje nie odwrócą uwagi od niedomytych talerzyków czy sztućców rozrzuconych byle jak!
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.