Na oficjalnym kanale Roberta Makłowicza na Youtube pojawiła się pierwsza część programu z przepisami na święta Bożego Narodzenia. Tym razem najsłynniejszy polski krytyk kulinarny ma dwie propozycje na wigilijny stół - jedną tradycyjną, znaną w niektórych regionach, drugą importowaną z krajów skandynawskich.
Jak przygotować panierowane suszone prawdziwki oraz gravlax? Zobaczcie film i przyrządźcie przepyszne dania według przepisów Roberta Makłowicza.
Podobną akcję w zeszłym roku przygotowała Magda Gessler. W stroju aniołka pokazała, jak zrobić świąteczne potrawy według jej przepisów:
Składniki:
Do przygotowania sosu:
Filet z łososia dokładnie oglądamy i usuwamy ości pęsetą. Do sporego zamykanego naczynia wlewamy wodę, dodajemy 2 łyżki cukru, 2 łyżeczki soli oraz łyżkę rozdrobnionego białego pieprzu, wlewamy też brandy bądź koniak oraz wrzucamy posiekane łodyżki koperku. Łososia dokładnie obtaczamy w marynacie i zamykamy w pojemniku na co najmniej 2-3 dni. Raz na dobę odwracamy rybę, aby równo się zamarynowała.
Gdy łosoś będzie zamarynowany, do miski wlewamy czerwony ocet winny, sos sojowy, sos Worcestershire, sok z cytryny i wodę, dodajemy słodką musztardę typu niemieckiego, musztardę Dijon, cukier oraz pieprz. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Następnie, cały czas mieszając, powoli wlewamy olej rzepakowy. Składniki sosu powinny się dobrze połączyć. Na koniec dodajemy posiekany koperek, jeśli zaś sos jest za gęsty, wlewamy trochę wody. Łososia podajemy pokrojonego w dość grube plastry, w towarzystwie przygotowanego sosu.
Składniki:
Na kilka godzin przed przygotowywaniem dania kapelusze borowików zalewamy mlekiem (można to też zrobić poprzedniego dnia wieczorem). Po tym czasie przekładamy grzyby i przelewamy mleko do garnka, wlewamy wodę, dodajemy sól i gotujemy przez około 15 minut, aż kapelusze będą miękkie. Przestudzone grzyby wyjmujemy na papierowy ręcznik, używając łyżki cedzakowej i dobrze odsączamy je z płynu. Do trzech głębokich talerzy wsypujemy mąkę i bułkę tartą oraz wbijamy jajko (można dolać do niego trochę wody). Każdy kapelusz obtaczamy w mące, następnie w rozkłóconym jajku, a na koniec w bułce tartej. Borowiki smażymy na klarowanym maśle po obu stronach, aż do zrumienienia. Odsączamy je z nadmiaru tłuszczu i podajemy na ciepło z gałązkami koperku.