Ciapkapusta, znana również jako panczkraut/pańczkraut, ciaprówka, pańciówka czy kartofelkraut, to pyszny, sycący i dość kaloryczny dodatek do dań, który przygotowuje się na Śląsku. Z czego robi się ciapkapustę? To nic innego, jak połączenie utłuczonych ziemniaków z kapustą kiszoną, podawana z podsmażoną cebulką, boczkiem lub kiełbasą. Jeśli macie ochotę na obiad w śląskim stylu, koniecznie musi pojawić się na waszym talerzu. Jak zrobić ciapkapustę? Z jaką potrawą ją podawać? Sprawdźcie.
Składniki:
Ciapkapustę można przygotować także w wersji bezmięsnej – wtedy oczywiście boczek i kiełbasę pomijamy.
Wskazówka: ciapkapusta najlepiej smakuje, gdy jest przygotowana z kruchych, mączystych ziemniaków. Podczas zakupów szukajmy ziemniaków gatunku C, czyli na przykład Ametyst, Finezja, Melody czy Tajfun.
Kapustę przepłukujemy (jeśli jest bardzo kwaśna, czynność tę powtarzamy dwu- lub trzykrotnie, należy wziąć pod uwagę własne upodobania kulinarne), dobrze odciskamy i odcedzamy. Szatkujemy ją na niewielkie kawałki, przekładamy do dużego garnka, podlewamy wodą i gotujemy do miękkości. Ponownie odcedzamy.
Ziemniaki obieramy ze skórki i gotujemy do miękkości w osolonej wodzie. Gdy będą miękkie, odcedzamy je i tłuczemy tłuczkiem lub blendujemy (masa ziemniaczana nie musi być idealnie gładka).
Cebulę i boczek lub kiełbasę kroimy w kostkę. Jeśli używamy boczku, wrzucamy go na suchą patelnię, a gdy wytopi się tłuszcz, dodajemy cebulkę. Mieszamy i podsmażamy razem. Jeżeli korzystamy z kiełbasy, na patelnię wylewamy odrobinę oleju rzepakowego lub dajemy łyżkę smalcu. Gdy się rozgrzeje, wrzucamy cebulkę, a następnie kiełbasę i podsmażamy.
Utłuczone ziemniaki mieszamy z kapustą i boczkiem bądź kiełbasą. Podajemy na gorąco jako dodatek do potraw obiadowych.
Najczęściej serwuje się ją z karminadlami, czyli śląskimi kotletami mielonymi. Może też być dodatkiem do podsmażonej kiełbasy, duszonych żeberek lub innych mięs przyrządzonych w ten sposób. Przygotowana bez dodatku mięsa świetnie uzupełni też wegetariański posiłek (na przykład kotlety warzywne czy zrobione z tofu, jajko sadzone itd.). Niektórzy tak bardzo przepadają za ciapkapustą, że jedzą ją bez dodatków.
Ciapkapusta jest bardzo sycąca, a w wersji z boczkiem lub kiełbasą ma sporo kalorii. Jeśli ma być dodatkiem do tłustego, ciężkiego dania, można ją podać bez tego dodatku. W wersji tradycyjnej najlepiej serwować ją raz na jakiś czas – doskonale sprawdzi się jako rozgrzewający dodatek do posiłku po długim spacerze w niepogodzie.