Sok z czerwonej porzeczki z sokownika. Jak go zrobić? Jakie butelki na sok wybrać?

Sok z czerwonej porzeczki to nasz zimowy ratunek na największe mrozy. Jak przygotować sok z czerwonej porzeczki z sokownika? Nic prostszego! Będziecie potrzebować tylko dwóch składników. Podpowiadamy, jakie butelki na sok wybrać.

Nic nie zastąpi domowych soków z wakacyjnych owoców. Dzięki nim zatrzymujemy w domu odrobinę słonecznego lata. Możemy podawać do jako orzeźwiający napój – receptę na upały – lub w formie cieplutkiego kompotu – recepta na mrozy. Domowe źródło witamin wymaga od nas tylko kilku rzeczy: odrobiny czasu, sokownika, porzeczek i cukru. Sprawdźcie przepis na przepyszny sok z czerwonej porzeczki! Nie może go zabraknąć w waszej zimowej spiżarni.

Zobacz wideo Czas na przetwory! Jak przygotować kurki i czereśnie, zawekować słoiki i odkleić z nich etykiety?

Sok z czerwonej porzeczki z sokownika to zimowe źródło witamin. Jak go przygotować?

Sok z czerwonej porzeczki z sokownika. Składnik i sposób przygotowania:

  • 1,5 kg czerwonej porzeczki
  • 1 kg cukru

Rozpocznij od dokładnego oczyszczenia owoców z liści, gałązek i niezdrowych owoców. Przepłucz przebrane porzeczki na sitku pod bieżącą wodą. Układaj w środkowej części sokownika porzeczkę i cukier. Postępuj tak aż do wypełnienie garnka. Do dolnej części sokownika wlej wodę i postaw na ogniu. Pozostałe części garnka zestaw ze sobą i przykryj przykrywką. Całość paruj aż do chwili pojawienia się soku w wężyku. Do dokładnie umytych i wyparzonych butelek przelewaj gorący sok, zakręcaj i gotowe.

Owoce zmieszane z cukrem, które wsypujemy do części sokownika z dziurkami zażywają tak zwanej sauny parowej, dzięki której wypuszczają sok. Oczywiście przygotowywanie zimowego smakołyku w sokowniku jest o wiele łatwiejsze, ale jeśli go nie posiadacie, nic straconego. Sok można przygotować także klasyczną metodą, poprzez przecedzanie soku ze zwykłego garnka.

Sok z czerwonej porzeczki z sokownika. Jak przechowywać sok? Jakie butelki na sok sprawdzą się najlepiej?

Do przechowywania soków można użyć zwykłych słoików, ale zdaniem ekspertów, najlepiej sprawdzają się jednak butelki. Wiele osób wykorzystuje w tym celu butelki po soczkach typu „Kubuś" lub smuklejsze szkło po gotowych syropach. Można także pokusić się o butelki po piwie czy oranżadach w szkle, ale tutaj niezbędny okaże się zakup kapslownicy. Sok zresztą w tym przypadku postoi w lodówce znacznie krócej niż w przypadku zwykłych zakrętek. W sklepach pojawiają się także gotowe produkty, które stworzono specjalnie na domowe przetwory. Ważne jest jednak to, by zadbać tutaj o odpowiednią higienę. Niezależnie od tego, czy kupimy nowe butelki, czy wykorzystamy stare, każda musi być perfekcyjne wyczyszczona i wyparzona. To samo tyczy się zakrętek.

Więcej o: