-
Haps
-
Jak przygotować
- Chleb na zakwasie - przepis na pyszne pieczywo, które przygotujesz we własnej kuchni
Chleb na zakwasie - przepis na pyszne pieczywo, które przygotujesz we własnej kuchni
Chleb na zakwasie - przepis na smaczne i wartościowe pieczywo, które ma szereg prozdrowotnych właściwości. Dzięki obecności bakterii kwasu mlekowego chleb na zakwasie pomaga w utrzymaniu i odbudowaniu prawidłowej flory bakteryjnej jelit. Warto wprowadzić go więc do swojej codziennej diety.
Chleb na zakwasie to smaczny i wartościowy produkt, który warto włączyć do swojego jadłospisu. Warto także pokusić się o samodzielne przygotowanie tego rodzaju pieczywa. Przyrządzenie żytniego zakwasu może być co prawda nieco czasochłonne, ale przepyszny smak domowego chleba z pewnością zrekompensuje nam godziny spędzone w kuchni.
Zobacz wideo Chleb bez drożdży - prosty przepis do zrobienia w domu
Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl
Jak zrobić chleb na zakwasie? Przepis na smaczne domowe pieczywo
- 1-2 łyżki dokarmionego 12 godzin wcześniej zakwasu,
- 350 g mąki żytniej (najlepiej przeznaczonej właśnie do wypieku chleba),
- 200 g mąki pszennej,
- 350 ml wody,
- półtorej łyżeczki soli (ok. 9 g).
Przygotowanie chleba na zakwasie nie jest trudne. Może jednak zająć trochę czasu
- Zaczynamy od dokarmienia zakwasu (czyli dodawaniu do zakwasu mąki i wody w proporcji 100 g mąki i 100 g wody) i odstawienia go na 12 godzin w ciepłe miejsce.
- Dwie łyżki tak przygotowanego zakwasu dodajemy do 150 g mąki żytniej i 150 ml wody, mieszamy te składniki i odstawiamy na ok.18 godzin. W ten sposób tak powstaje zaczyn.
- Po upływie 18 godzinach do zaczynu włączamy wszystkie pozostałe składniki i mieszamy dość dokładnie przy pomocy łyżki.
- Do wymieszanego ciasta opcjonalnie dołączamy dodatki (np. orzechy) i jeszcze raz je mieszamy.
- Następnie ciasto przekładamy do wysmarowanej tłuszczem i obsypanej otrębami, bułką tartą lub odrobiną kaszy manny keksówki (forma o długości ok. 30 cm).
- Tak przygotowane ciasto przykrywamy ściereczką lub folią i odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 5 godzin tak, aby wyrosło i mniej więcej podwoiło swoją objętość (czasami zdarza się, że chleb podwaja swoją objętość w 2-3 godziny).
- Chleb wstawiamy do zimnego piekarnika, który nastawiamy na temp. 220 stopni (grzałka górna i dolna) i pieczemy przez 60 minut.
- Kiedy chleb zacznie się zbytnio rumienić, a zostało jeszcze dużo czasu, zmniejszamy temperaturę o 10-20 stopni i przykrywamy bochenek folią aluminiową.
- Upieczony chleb od razu wyjmujemy z formy i studzimy go na kratce.
- Wystudzony możemy podawać z ulubionymi dodatkami.
Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.