Nie wyrzucaj pestek po owocach. Możesz wyhodować z nich zdrowe i ekologiczne drzewka

Kiedy jemy owoce, zwykle nie koncentrujemy się na pestkach i je wyrzucamy. Jest to błąd, ponieważ z wielu z nich można wyhodować nawet egzotyczne drzewka w warunkach domowych. Wśród nich znajdują się również te dostępnie powszechnie w sklepach.

Domowa hodowla owoców wymaga wielu pokładów cierpliwości: zanim pojawią się pierwsze kiełki, może upłynąć wiele tygodni, a nawet miesięcy. W przypadku niektórych gatunków owoców możemy poczekać na nie nawet kilka lat. Z drugiej strony, takie przedsięwzięcie nie wiąże się z wielkim nakładem finansowym i nie wymaga mnóstwa pracy. Choć drzewka hodowane w doniczkach mają przeważnie charakter ozdobny, a owoce są zazwyczaj drobne i niezbyt okazałe, będą wystarczające dla własnych potrzeb.

Zobacz wideo Lubisz pomarańcze? To świetnie! Sprawdź, jak możesz wykorzystać ich skórkę

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Te owoce możesz wyhodować w domu: mandarynki

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, hodowla mandarynek nie jest skomplikowana. Wystarczy, że przygotujesz kilka nasion z dojrzałego owocu, które możesz lekko naciąć, aby ułatwić im w ten sposób kiełkowanie. Jest to jednak krok opcjonalny. Umieść nasiona w ziemi na głębokości półtora centymetra, do dwóch i podlej. Gleba powinna być przepuszczalna, mieć lekko kwaśny odczyn pH, stale wilgotna, lecz nie mokra.

Awokado (zdjęcie ilustracyjne)Dwa proste przepisy na awokado. W sam raz na wiosnę

Nie musisz kupować cytryn! Wyhoduj je u siebie w domu

Cytryna zwyczajna nadaje się do uprawy na parapecie. Jej hodowlę zacznij od wymoczenia pestek przez dobę w letniej wodzie. W ten sposób szybciej wykiełkuje. Następnie umieść je w ziemi (podobnie jak w przypadku mandarynek, najlepiej nadaje się uniwersalna, wymieszana z piaskiem) na głębokości ok. półtorej cm. Pestki wymagają obfitego podlewania.

Jak przechowywać mandarynki?Jak przechowywać mandarynki? Czy można trzymać je w lodówce?

Domowa uprawa owoców egzotycznych: awokado

Pestki awokado od lat wykorzystuje się do hodowli domowych roślin ozdobnych. Uprawa tego owocu nie jest prosta, dlatego najlepiej zabrać się do niej, mając już pewne doświadczenie. Podstawą jest znalezienie dojrzałego i zdrowego owocu. Przygotowania zacznij od wbicia w pestkę trzech wykałaczek i przełożenia jej do szklanki wykałaczkami do dołu - nie może dotykać dna, powinna natomiast być lekko zanurzona. Po upływie około miesiąca powinna wykiełkować i osiągnąć wysokość co najmniej dwóch centymetrów.

Gotową pestkę przesadź do doniczki z uniwersalną ziemią dla roślin domowych, wymieszaną z perlitem. Na dnie musi znajdować się warstwa drenażowa.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: