Ogórki kiszone - przepis Magdy Gessler. Lubiana restauratorka dodaje składnik, o którym rzadko się już pamięta

Kieszenie ogórków to jedna z czynności, której latem oddają się gospodynie i gospodarze, by zapełnić spiżarnię przed zimą. Przepis na ogórki kiszone jest w zasadzie łatwy, ale łatwo można go też zepsuć. Dziś mamy dla was ogórki kiszone z przepisu Magdy Gessler. Lubiana Restauratorka dodaje do nich składnik, o którym się już zapomina, a przecież nasze babcie zawsze o nim pamiętały. Chodzi oczywiście o liście.

Więcej przepisów na przetwory z ogórków znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Przepis na ogórki kiszone nawiązuje do receptury sprzed lat, kiedy oprócz kopru, chrzanu i czosnku, do kiszonych dodawało się jeszcze liście wiśni lub czarnej porzeczki. Moja mama do tej pory wspomina, kiedy jako mała dziewczynka chodziła z koszyczkiem do sadu, aby narwać liści wiśni do kiszenia ogórków. W tej chwili już się o tym zapomina, a wielka szkoda, ponieważ ogórki zrobione w ten sposób są chrupiące, nie psują się, a do tego mają niepowtarzalny smak. Zainspirujmy się dziś przepisem Magdy Gessler na kiszenie ogórków.

Przepis na ogórki kiszone z liśćmi wiśni i czarnej porzeczki

Składniki na jeden ok. dwulitrowy słoik - proporcje zwiększaj wraz z ilością ogórków

  • Zalewa: Na 1 litr wody, 2 płaskie łyżki soli
  • ogórki - ok.15 sztuk (ich ilość zależy od wielkości, najlepiej jednak wybierać małe lub średnie)
  • 2 ząbki czosnku przekrojone na pół
  • 2 gałązki kopru razem z baldachami
  • liść i korzeń chrzanu pokrojony na kawałki
  • kilka listków wiśni

Ogórki kiszone - sposób wykonania

  1. Przygotuj zalewę. Do garnka wlej wodę i dodaj sól. Wymieszaj i zagotuj. Następnie odstaw, by zalewa przestygła.
  2. Ogórki opłucz w zimnej wodzie.
  3. Przygotuj wyparzone, sterylne słoiki. Na dno każdego z nich połóż połowę liści wiśni i 2 ząbki czosnku, kawałek kopru oraz 3 kawałki chrzanu.
  4. Następnie ułóż ogórki w słoiku. Powinny być ułożone pionowo i dość ciasno. Między ogórki powkładaj resztę czosnku i chrzanu. Na wierzch połóż resztę liści oraz gałązkę kopru.
  5. Ogórki zalej przestudzoną zalewą tak, by żaden ogórek nie wystawał ponad powierzchnię. Następnie szczelnie zakręć. Tak przygotowane ogórki nie wymagają pasteryzacji.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Agora SA