Szybka karpatka bez pieczenia. Jak wykonać ją w kilka minut? Potrzebny jest pewien składnik

Karpatka, która z pozoru jest czasochłonnym ciastem, może być szybka w wykonaniu i równie pyszna. Wszystko to za sprawą doboru odpowiednich składników i technik. Do przygotowania kremu niezbędny jest budyń śmietankowy, który znacznie przyspiesza proces przyrządzania tego słodkiego deseru. Ale to nie jedyny tajemniczy element szybkiej karpatki.
Zobacz wideo Makowiec nowojorski. Jego przygotowanie jest łatwiejsze, niż myślisz

Karpatka to słodkie i pyszne ciasto, często pieczone na specjalne okazje czy rodzinne spotkania przy kawie. Jego tradycyjna forma jest nieco czasochłonna, dlatego mamy przepis na szybką karpatkę bez pieczenia.

Więcej przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Tradycyjne ciasto ze słomki ptysiowej, czyli jak przygotować szybką karpatkę

Przygotowanie ciasta na karpatkę zajmuje trochę czasu, dlatego alternatywą jest dostępna w każdym sklepie słomka ptysiowa. To małe podłużne paluszki posypane grubym cukrem. Idealnie sprawdzą się jako baza do szybkiej karpatki bez pieczenia. Kolejnym składnikiem, który przyspieszy powstawanie domowego łakocia, jest użycie budyniu śmietankowego jako głównego elementu kremu.

Składniki:

  • 250 g słomki ptysiowej,
  • 2 budynie śmietankowe bez cukru,
  • 700 ml mleka,
  • 5 łyżek cukru,
  • 300 g masła.

Niewielka ilość składników sprawia, że deser wykonamy w kilka minut. Smak szybkiej karpatki jest niesamowity i można ją przygotować tuż przed przyjściem niespodziewanych gości.

Wykonanie szybkiej karpatki. Przepis na klasyczny deser w nowoczesnej odsłonie

  1. Przygotowujemy budyń. Do większego garnka wlewamy pół litra mleka, wstawiamy na kuchenkę na średni palnik i czekamy, aż osiągnie wysoką temperaturę.
  2. Pozostałe 200 ml wlewamy do dużego kubka i wsypujemy do niego zawartość dwóch torebek budyniu śmietankowego oraz cukier. Dokładnie mieszamy, do uzyskania, jednolitej i płynnej konsystencji. 
  3. Kiedy mleko będzie już bardzo ciepłe (niewrzące), wlewamy budyń z rozpuszczonym cukrem i energicznie mieszamy za pomocą trzepaczki aż do momentu kiedy zacznie gęstnieć. W ten sposób unikniemy powstawania grudek. Budyń gotujemy około trzech minut i przelewamy do chłodnego naczynia w celu ostudzenia. 
  4. Krem. Masło ogrzane w temperaturze pokojowej wrzucamy do wysokiej miski. Dodajemy stopniowo ostudzony budyń i miksujemy na wysokich obrotach do momentu połączenia się składników i uzyskania gładkiej konsystencji.
  5. Na dnie foremki wyłożonej papierem do pieczenia układamy blisko siebie słonkę ptysiową tak, stanowiły zbity spód karpatki. 
  6. Na słomkową, ciasno wykonaną bazę wlewamy połowę kremu budyniowego i rozkładamy ją równomiernie, aby zakryła słodkie paluszki. Czynność ponawiamy, układając koleją warstwę słomki. Kładziemy drugą część kremu. 
  7. Wierzch wykańczamy za pomocą ptysiowych słomek, aby ciasteczka położone na samej górze były miękkie i łatwe w krojeniu można je wcześniej skropić lekko wodą z dodatkiem cytryny.
  8. Gotową szybką karpatkę bez pieczenia wkładamy na kilka godzin do lodówki. 

Oczywiście jeżeli mamy ochotę spróbować ją od razu, to nic nie stoi na przeszkodzie. Po prostu jeżeli ciasto będzie przez jakiś czas stało w lodówce, to słomki nawilgną od kremu i będą się lepiej kroić. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA