Jak przechowywać suszone grzyby? Dzięki tym metodom zachowają aromat i nie padną ofiarą moli

Suszenie grzybów to jedna z metod, która pozwala na zachowanie smaku i aromatu sezonowych produktów. Dzięki temu zimą możemy dodać je do sosów, zup i innych dań. Jak zatem przechowywać suszone grzyby? Nieodpowiednie opakowanie może sprawić, że stracą smak lub zostaną zaatakowane przez mole spożywcze. Dary lasu zachowają wszystkie właściwości jeśli zastosujesz jedną ze sprawdzonych metod.

Więcej ciekawych informacji i porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jesień to okres grzybobrania. Leśne dary to prawdziwy rarytas w kuchni - są wyjątkowo smaczne, pachnące i aromatyczne. Aby zachować ten sezonowy produkt na dłużej, można poddać je suszeniu. Warto jednak podkreślić, że kluczowe będzie ich późniejsze przechowywanie. Aromatyczny zapach grzybów może szybko zniknąć przez nieodpowiednie opakowanie.

Suszone grzyby - kluczowe jest odpowiednie przechowywanie

Suszenie grzybów pozwala na długo zachować ich pyszny smak i cieszyć się nimi nawet kilka miesięcy po grzybobraniu. Niestety nieodpowiednie przechowywanie może sprawić, że w momencie gotowania mocno się rozczarujemy. Trzymanie grzybów w złym opakowaniu może doprowadzić do utraty aromatu, smaku lub atakiem szkodników takich jak mole spożywcze. 

Dodatek suszonych grzybów do sosów, zup, wigilijnego barszczu czy innych polskich dań to wręcz tradycja. Borowiki, rydze czy maślaki to prawdziwa esencja smaku i aromatu. Ważne jest jednak odpowiednie przechowywanie, które nie tylko zabezpieczy produkt, ale pozwoli utrzymać świeżość przez wiele miesięcy. Niegdyś grzyby trzymało się w płóciennych workach w kuchni, jednak ta metoda nie jest najlepszym wyborem. Dary lasu szybko tracą w ten sposób smak, ale także są łatwym łupem dla moli. Z kolei wilgoć, która się przedostaje przez materiał, może spowodować rozwój pleśni. 

Zobacz wideo Jak oczyścić kurki, czyli grzyby bez zarzutu

Jak przechowywać suszone grzyby? 

Najlepszą metodą na przechowywanie suszonych grzybów jest zamknięcie w szczelnym pojemniku. W ten sposób produkt zachowa wszystkie walory i aromaty. Pojemnik powinien być zaciemniony i zabezpieczony uszczelką, by nie dostała się wilgoć. Świetnie sprawdzą się blaszane puszki i plastikowe opakowania. Nic nie zastąpi jednak szklanego naczynia - warto jednak podkreślić, że powinno być zaklejone lub schowane np. do siatki, tak by ograniczyć dostęp światła. Pojemnik z suszonymi grzybami należy postawić w ciemnym i suchym miejscu, najlepiej w temperaturze pokojowej. 

Ciekawym trikiem jest dodanie kilku ziaren suchego ryżu do pojemnika. W ten sposób mamy pewność, że wilgoć nie zagrozi grzybom, dziki czemu pozostaną świeże przez długi czas. 

Więcej o: