Jak zrobić gołąbki, żeby smakowały jak u babci? Najważniejsze jest połączenie dwóch mięs i trik z kapustą

Gołąbki najlepiej smakują mi jesienią, ale tylko takie, jakie dawno temu robiła moja babcia. Były pyszne, dobrze doprawione, a sekretem ich smaku było oczywiście mięso - musiały być koniecznie dwa rodzaje. No i kapusta - do jej parzenia zawsze dodawała dwa dodatki. Jak zrobić gołąbki? Chętnie zdradzę rodzinny przepis.
Zobacz wideo

Gołąbki to klasyka polskiej kuchni, a w moim domu tradycyjnie robiło się jesienią. Przepis na gołąbki nie jest skomplikowany, jednak nieco czasochłonny. Nie warto się jednak zrażać, ponieważ ich smak wynagrodzi każdą minutę spędzoną w kuchni. Moja babcia była mistrzynią gołąbkową i teraz ja przejęłam od niej pałeczkę. Jaki jest sekret idealnych, tradycyjnych gołąbków? Oczywiście dobry farsz - oprócz ryżu, musisz zadbać o dobre mięso. Chodzi o połączenie chudego mięsa z tłustym. W mojej rodzinie najczęściej była to szynka i boczek. ALe równie dobrze możesz użyć tłustej karkówki lub łopatki i szynki, lub schabu i odrobiny słoniny. Kolejną rzeczą jest kapusta. Moja babcia do parzenia liści zawsze dodawała odrobinę smalcu i 2-3 listki laurowe. Nie rozumiałam dlaczego, ale wyparzone w ten sposób liście nie będą się rwały. Będą delikatniejsze i łatwiej będzie się je zawijać. No i oczywiście po parzeniu liści zostaje coś w rodzaju bulionu, którym moja babcia zalewała już zwinięte gołąbki. Oto przepis, który moim zdaniem nie ma sobie równych.

Jak zrobić gołąbki? Przepis sprawdzony przez pokolenia

Składniki:

  • 1 duża główka białej kapusty lub 2 mniejsze
  • 200 g gruboziarnistego, mocno skrobiowego ryżu
  • 1 kg mięsa mielonego (najlepiej 700 g szynki i 300 g boczku)
  • 2 cebule
  • 3-4 ząbki czosnku
  • 2 jajka (można pominąć)
  • sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, odrobina suszonego majeranku
  • łyżka smalcu i kilka skrawków słoniny

Sposób wykonania:

  1. Zacznij od ugotowania ryżu w lekko osolonej wodzie, Powinien być ugotowany na pół-sypko. Kiedy się ugotuje, przełóż do miski, by go ostudzić.
  2. Z kapusty wytnij głąb. Przygotuj duży garnek i zagotuj w nim wodę z łyżką smalcu i kilkoma listkami laurowymi. Do gotującej się wody włóż kapustę i parz ją przez 5 minut. Następnie odwróć ją i przez kolejne 5 minut trzymaj w wodzie. Kiedy liście zaczął odchodzić, ostrożnie wyjmij kapustę.
  3. Przeprowadź selekcję liści. Odrywaj je po kolei, te, które są nieuszkodzone i będą nadawały się do zawijania, rozłóż na blacie by lekko przestygły. Wszystkie porwane i nieforemne odłóż na bok - jeszcze się przydadzą.
  4. Kiedy liście stygną, zajmij się farszem. Do miski z ryżem przełóż mielone mięso. Na łyżce oleju lub innego tłuszczu zeszklij cebulę posiekaną w drobną kostkę. Dodaj do miski. Dołóż także czosnek przeciśnięty przez praskę i dopraw do smaku przyprawami. Jeśli chcesz, żeby farsz był bardziej zbity, wbij jajka. Całość wyrób tak, jak kotlety mielone.
  5. Liście kapusty układaj na dłoni. Na środku każdego z nich połóż porcję farszu. Następnie zwijaj tak jak krokiety - najpierw boki do środka, potem ściśle od dołu do góry.
  6. Przygotuj duży garnek. Na jego dnie wyłóż skrawki słoniny (by gołąbki się nie przypalały. Na słoninę połóż także kilka liści, które odpadły podczas selekcji. Następnie układaj gołąbki jeden obok drugiego złączeniem liści do dołu. Następnie układaj je warstwowo, każdą warstwę doprawiając pieprzem, sola kilkoma listkami ziela angielskiego oraz listkami laurowymi.
  7. Ostatnie piętro gołąbków przykryj pozostałymi liśćmi i zalej wodą (lub bulionem, w którym parzyły się liście). Następnie gotuj całość na umiarkowanym ogniu przez ok. 1,5 godziny.

Z powstałego bulionu możesz zrobić pyszny sos do gołąbków. Wystarczy odrobina koncentratu i kilka dodatków.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.