Dlaczego biszkopt opada? Jest metoda, by tego uniknąć. Dziadek cukiernik podpowiada "starą metodę"

Nie wiecie, dlaczego wasz biszkopt opada? Głównymi powodami zazwyczaj są nieodpowiednia temperatura i niewłaściwie dobrane proporcje składników. Dziadek, który przez niemal 60 lat był cukiernikiem, podpowiada jak tego uniknąć.

Powodów, dla których biszkopt opada jest wiele. Warto zapoznać się z najważniejszymi, aby upiec idealne ciasto. Co robimy źle, że biszkopt opada? Poniżej przedstawiamy najważniejsze przyczyny i radzimy, czego nie robić, aby ciasto dobrze wyrosło.

Zobacz wideo Fasolka szparagowa w sosie ze świeżych pomidorów

Dlaczego biszkopt opada? Liczą się odpowiednio dobrane proporcje

Jeśli widzisz, że biszkopt opada podczas pieczenia, najprawdopodobniej źle dobrałeś proporcje składników. Jak mówi mój dziadek, który jest cukiernikiem:

Przede wszystkim chodzi o za małą ilość cukru lub mąki - może to spowodować, że biszkopt będzie zbyt wilgotny i powstanie charakterystyczne wklęśniecie.

Kurki, przepis na grzanki z serem camembert. Przystawka Kurki - przepisy na obiad. Kilka pomysłów na dania z grzybami

Za krótki czas pieczenia i za niska temperatura 

Biszkopt opadł tuż po wystawieniu z piekarnika? Dziadek podpowiada, że może to świadczyć o tym, że piekł się zbyt krótko. Poza tym należy pamiętać, aby nigdy nie otwierać piekarnika podczas pieczenia biszkoptu. Inną przyczyną opadania ciasta może też być zbyt niska temperatura pieczenia. Ciasto powinno się wstawiać do dobrze nagrzanego piekarnika. Jeśli będzie inaczej, ciasto urośnie tylko po bokach, a środek opadnie. 

Wysoka różnica temperatur poszczególnych składników

Kolejnym powodem opadania biszkoptu może być duża różnica temperatur składników. Z tego powodu, przed pieczeniem powinniśmy wystawić wszystkie składniki, aby uzyskały temperaturę pokojową. Jeśli połączymy składniki o różnych temperaturach, możemy być pewni, że ciasto się nie uda. Co więcej, powinno się studzić biszkopt, pozostawiając go w piecu przy uchylonych drzwiczkach i nie wyjmować za szybko z piekarnika.

Hummus - pasta z ciecierzycy Hummus - przepis na pastę z ciecierzycy. Dodaj jeden składnik

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: